izotretynoina

Czego nie wiesz o Izotretynoinie a powinnaś

17:42 Aleksandra Konieczny 183 Comments

Wokół Izotretynoiny, która jest substancją czynną leków takich jak Izotek, Aknenormin, Roaccutane oraz Axotret krąży wiele mitów. Dermatolodzy zwykle nie tłumaczą dokładnie przed leczeniem czym właściwie jest ta substancja i jak może wpłynąć na kondycję Naszego ciała. Oto kilka informacji, które nie są zbyt nagłaśniane, a zdecydowanie powinnyście o tym wiedzieć!


Co to właściwie jest Izotretynoina?

Jest to pochodna witaminy A, należąca do grupy tzw. retinoidów. W niewielkich ilościach jest ona naturalnie wytwarzana przez Nasz organizm.

Jakie są nazwy handlowe tego leku?Aknenormin, Axotret, Curacne, Isoderm, Izotek, Roaccutane, Tretinex

W jaki sposób działa na trądzik?

1. Hamuje nieprawidłowe różnicowanie się komórek naskórka w obrębie meszka włosowego i ich nieprawidłowe złuszczanie poprzez przyspieszenie wymiany zewnętrznych warstw naskórka.
2. Hamuje nadmierną produkcję łoju.
3. Hamuje kolonizację meszków włosowych i przewodów wyprowadzających gruczoły łojowe przez bakterie Propionibacterium Acne
4. Wpływa na układ immunologiczny hamując powstawanie stanów zapalnych

Do czego jeszcze stosuje się Izotretynoinę?

W dermatologii wykorzystuje się ją również w leczeniu łuszczycy, łupieżu czerwonego mieszkowego, choroby Dariera, rybiej łuski i innych zaburzeń rogowacenia, pierwotnie skórnych chłoniaków T-komórkowych, a także w łojotoku.

Co powinniśmy wiedzieć zanim zaczniemy kurację?


Decyzja o rozpoczęciu leczenia powinna być podjęta wspólnie przez lekarza dermatologa oraz pacjenta po uprzednim uświadomieniu pacjenta o wszystkich potencjalnych skutkach ubocznych oraz niedogodnościach związanych z terapią. Zanim rozpocznie się leczenie Izotretynoiną powinno się najpierw spróbować innych preparatów takich jak antybiotyki stosowane zewnętrznie, antybiotyki doustne (tetracyklina) oraz Izotretynoina do stosowania zewnętrznego. Dopiero gdy takie leczenie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów po upływie 6 miesięcy należy rozważyć doustne leczenie retinoidami. Należy powiadomić lekarza o chorobach pacjenta takich jak astma, cukrzyca, choroby wątroby, serca lub nerek oraz wszystkich lekach, które przyjmuje się na stałe. Lekarz powinien poinformować pacjenta, że leczenie Izotretynoiną jest DŁUGIE  (6-9 miesięcy) i DROGIE. Wymaga comiesięcznych badań krwi, wizyt lekarskich, stosowania specjalnych kremów. Ponadto sam lek jest również bardzo drogi - 60 tabletek po 20 mg (czyli opakowanie na miesiąc leczenia) kosztuje zależnie od wybranego odpowiednika od 100-150 zł. 

Dla kobiet planujących leczenie ważny jest również fakt, że Izotretynoina działa teratogennie (uszkadzająco) na płód. Przez cały okres leczenia oraz miesiąc po należy przyjmować doustne środki antykoncepcyjne oraz najlepiej zastosować jeszcze drugą, dodatkową, mechaniczną metodę antykoncepcji.

Jakie jest dawkowanie?


Typowa dawka w ciągu całego cyklu leczenia to 120-150 mg/kg masy ciała. Zwykle stosuje się dawkę 40-60 mg na dobę. Nie powinno się stosować zbyt małej dawki leku, ponieważ może prowadzić do nawrotów trądziku. Nie można również przekraczać dawki 150 mg/kg, ponieważ może prowadzić do nieodwracalnych skutków ubocznych. Nawet jeśli trądzik nie zniknął całkowicie po zakończeniu leczenia nie należy przyjmować większej dawki leku, ponieważ na ostateczny skutek trzeba poczekać do miesiąca od zakończenia terapii.


Jaka jest skuteczność leczenia?


Leczenie izotretynoiną daje około 70% szanse wyleczenia z trądziku na stałe. W ciągu 3 lat od zakończenia leczenia u niektórych chorych trądzik powraca i konieczna jest kolejna seria leczenia doustną Izotretynoiną lub innymi środkami. Nawroty występują częściej u osób, które leczyły się mniejszymi niż zalecane dawkami leku oraz u tych, u których początkowo trądzik był bardzo ciężki (nawrót jednak zawsze ma łagodniejszą postać).

Jak wchłania się Izotretynoina i jak długo utrzymuje się w Naszym organizmie?

Wchłaniana jest przez układ pokarmowy w zmiennym stopniu; zależnie od posiłku (wraz z produktami tłuszczowymi lepiej). W 99,9% wiąże się z białkami osocza i osiąga w naskórku stężenia stanowiące około 50% stężenia w surowicy. Jej okres półtrwania w osoczu krwi wynosi średnio 19h, a jej metabolitów średnio 29h. Po upływie dwóch tygodni od zakończenia leczenia izotretynoina uzyskuje stężenie właściwe dla endogennych retinoidów.

Jak izotretynoina wpływa na organy wewnętrzne?

Podczas stosowania leku wątroba jest obciążona, dlatego wspomaga się ją stosując preparaty obniżające poziom cholesterolu (nie wolno w trakcie kuracji spożywać alkoholu oraz powinno się ograniczyć spożycie bogatotłuszczowych posiłków). Zwiększone stężenie kinazy kreatynowej (enzym) może powodować bóle mięśni i stawów dlatego zaleca się ograniczenie wysiłku fizycznego. Izotretynoina osłabia układ immunologiczny co może prowadzić do pojawienia się infekcji dróg moczowych. Wszystkie te skutki uboczne ustępują w ciągu miesiąca od zakończenia leczenia. Gdy wyniki krwi (cholesterol, ALT, AST) zwiększą się poza normę zaleca się zmniejszenie dawki leku, a jeśli to nie spowoduje ich powrotu do normy zaleca się natychmiastowe zaprzestanie leczenia.

Jakie są skutki uboczne? 

Objawy występujące bardzo często - u ponad 10% pacjentów: (czyli u 10 na 100 osób)
Suchość i swędzenie skóry
Zapalenie czerwieni warg
Zapalenie skóry
Miejscowe złuszczanie naskórka
Wysypka rumieniowa
Nadwrażliwość skóry (ryzyko urazu w wyniku tarcia)
Suchość oczu i podrażnienie oczu
Zapalenie spojówek i powiek
Bóle stawowo-mięśniowe
Ból pleców (szczególnie u pacjentów w wieku dojrzewania)
Zwiększenie aktywności aminotransferaz (ALT, AST) i stężenia trójglicerydów (TG) w surowicy krwi 
Niedokrwistość, przyspieszone OB, nieprawidłowa liczba płytek (obniżona lub podwyższona)
Objawy występujące często – od 1% do 10% pacjentów:

Krwawienie z nosa, suchość błony śluzowej nosa, zapalenie jamy nosowo-gardłowej

Bóle głowy

Zwiększenie stężenia cholesterolu i glukozy we krwi
Zmniejszenie liczby białych krwinek (neutropenia)
Obecność krwinek i białka w moczu

Objawy występujące rzadko – od 0,1% do 0,01% pacjentów:

Skórne reakcje alergiczne i reakcje anafilaktyczne

Łysienie

Objawy występujące bardzo rzadko – rzadziej niż u 0,01% pacjentów:
Zaostrzenie trądziku
Trądzik piorunujący
Zakażenia skóry i błon śluzowych bakteriami Gram-dodatnimi
Skręcanie się włosów i nadmierne, nietypowe owłosienie
Kruchość i łamliwość paznokci
Zapalenie wału paznokciowego (zanokcica)
Nadmierne tworzenie się ziarniny, ziarniniak ropotwórczy
Przebarwienia skóry
Reakcje nadwrażliwości na światło
Zwiększona potliwość
Powiększenie węzłów chłonnych
Cukrzyca
Hiperurykemia (zwiększone stężenie kwasu moczowego w surowicy krwi)
Zaburzenia zachowania, zaburzenia psychotyczne
Myśli samobójcze i próby samobójcze
Łagodne nadciśnienie wewnątrzczaszkowe ( przy skojarzeniu leku z antybiotykami z grupy Tetracyklin)
Drgawki
Senność
Niewyraźne widzenie
Pogorszenie widzenia w ciemności
Ślepota barw (niedobór widzenia kolorów)
Światłowstręt
Nietolerancja soczewek kontaktowych, zapalenie rogówki
Upośledzenie słuchu
Zapalenie naczyń (np. zapalenie ziarniniakowe Wegenera, alergiczne zapalenie naczyń)
Skurcz oskrzeli (szczególnie u pacjentów z astmą), chrypka
Zapalenie okrężnicy, zapalenie jelita krętego
Krwotoki żołądkowo-jelitowe, biegunka krwotoczna
Choroba zapalna jelit
Zapalenie trzustki
Zapalenie wątroby
Zapalenie stawów, zwapnienie więzadeł i ścięgien, przedwczesne zrastanie nasad kości długich, wyrośla kostne (hiperostoza)
Zmniejszenie gęstości kości
Zapalenie ścięgien
Zapalenie kłębuszkowe nerek
Zwiększenie aktywności kinazy kreatynowej we krwi
Nudności
Złe samopoczucie

Izotretynoina a depresja

Na temat związku izotretynoiny z depresją przeprowadzono wiele badań, jednak żadne z nich nie wykazało związku przyczynowo - skutkowego pomiędzy podawaniem retinoidów a występowaniem depresji. Wykazano, że myszy płci męskiej poddane leczeniu wykazują zachowania, które w tej grupie uznaje się za świadczące o depresji. Nie wykazano natomiast tego związku u ludzi. W wielu badaniach stwierdzono wpływ Izotretynoiny na obniżenie się tempa przemian metabolicznych w mózgu. Takie objawy występują jednak w naszym organizmie również naturalnie i nie mają żadnego wpływu na pojawienie się depresji. Badania Douga Bremnera z użyciem PET sugerują średnio 21-procentowy spadek aktywności płata czołowego mózgu u osób uprzednio leczonych izotretynioną, natomiast nie wynika z nich aby izotretyniona miała jakikolwiek wpływ na subiektywne odczucie depresji wg skali Hamiltona. Odsetek osób chorujących na depresję w społeczeństwie krajów wysokorozwiniętych waha się w granicach 8-11 %. U pacjentów poddanych leczeniu Izotretynoiną w szeroko zakrojonych badaniach odsetek ten wynosił 7-12%. 


Izotretynoina a inne leki oraz preparaty przeciwtrądzikowe

Nie powinno się stosować łącznie z izotretynoiną żadnego doustnego antybiotyku z grupy tetracyklin z powodu zwiększonego ryzyka wystąpienia łagodnego nadciśnienia śródczaszkowego i w związku z tym objawów ze strony układu nerwowego. W trakcie leczenia zakazane jest również używanie środków przeciwtrądzikowych (żeli, kremów, maseczek, podkładów) ponieważ może to prowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry, powstawania ran, zaczerwienień i nadwrażliwości skóry.

Podczas kuracji należy również zrezygnować ze wszystkich zabiegów przeprowadzanych w gabinetach kosmetycznych oraz przede wszystkim z peelingów złuszczających, kwasów, mechanicznego złuszczania, laserów oraz preparatów rozjaśniających skórę.

Mam nadzieję, że te rady okażą się Wam pomocne w podjęciu decyzji o leczeniu.

Gdybyście miały jeszcze jakieś sugestie lub pytania śmiało piszcie w komentarzach!You Might Also Like

183 komentarze:

 1. Nie znam tego leku,składniku, ale na pewno przydatny post dla tych co używają.

  http://martynencjatestuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Moja kuzynka miała styczność z Izotekiem, pamiętam cały wachlarz efektów ubocznych :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cóż... efektów ubocznych jest wiele jednak u 99% osób znikają wraz z zakończeniem leczenia a cera pozostaje piękna na zawsze. Ja nie przeżyłam tego jakoś skandalicznie więc polecam tym, którzy nie mają już nadziei :)

   Usuń
  2. Witam , czy w trakcie brania izoteku możliwy całkowity brak miesiączki? Czy coś z tym robić?

   Usuń
  3. Anonimowy, jeżeli nie masz miesiączki, to powinnaś jak najszybciej udać się do lekarza. Lek, raczej nie powoduje takiego efektu ubocznego, wpływa natomiast na płód, uszkadzając go. Więc, jeśli istnieje ryzyko, że brak miesiączki wynika z ewentualnej ciąży, tym bardziej powinnaś pokazać się u lekarza, jeśli z innych względów również - lekarz!
   Ems, fakt jest sporo efektów ubocznych, ale jeśli nic innego nie pomogło, to jest to warte, by później nie borykać się z problemem trądziku. A efekty uboczne ustępują, tak jak podała realcosmetics 4u Grunt, to o wszelkich efektach ubocznych mówić lekarzowi prowadzącemu leczenie, niektóre efekty można zminimalizować poprzez np. zmniejszenie dawki leku, jak to było w moim przypadku, inne poprzez zastosowanie odpowiednich kremów, czy też kropli do oczu, itd.

   Usuń
 3. Przeszłam kurację Aknenorminem i mimo wielu efektów ubocznych, nie żałuję. Z tego co pamiętam najgorszy był ból pleców (czasem miałam problem, żeby wstać z łóżka), bóle stawów, zanik miesiączki na kilka miesięcy, no i nieustająca suchość ust. Niestety - po kilku latach znowu krostki zaczęły powracać, ale już raczej nie zdecyduję się na ponowną kurację.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też skończyłam właśnie kurację Aknenorminem i mam nadzieję, że krostki już nie wrócą! Nie miałam co prawda aż takich problemów jak Ty, ale jednak bolą mnie kolana i plecy... o suchych ustach nie wspomnę. Dlaczego nie chcesz zdecydować się na kolejną kurację? Moja koleżanka właśnie przechodzi kolejną i u niej skutki uboczne są praktycznie zerowe. Tylko suche usta. A jak sobie pomyślę jak ja cierpiałam na początku kuracji to... szkoda mówić

   Usuń
  2. Witam. Właśnie kończę pierwsze opakowanie tabletek. wspominałaś o całkowitym zaniku miesiączki..Właśnie mam z tym problem,robiłam test ciążowy i wyszedł negatywny. Nie wiem co powinnam robić, iść do ginekologa,czy może zrobić kolejny test??? Pozdrawiam

   Usuń
 4. Bardzo fajny blog, koniecznie wrzuć gadżet ARCHIWUM, by czytelnik mógł bez kombinacji przeglądać starsze posty :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację - myślałam, że nagłówki na górze wystarczą :( Dzięki za wskazówkę!

   Usuń
 5. A jak sobie radzic z sucha skora?Syn kolezanki zaczal kuracje i juz jest problem z suchoscia skory.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam na górę bloga do zakładki Izotretynoina - znajdziesz tam wiele porad :)
   Bezpośrednio post o kremach, które pomagają uporać się z suchą skórą jest tutaj - http://realcosmetics4u.blogspot.com/2015/03/leczenie-izotretynoina-jakie-kremy.html

   Fajny jest również krem z Biodermy z serii Atoderm (do skóry atopowej bo takie cechy ma skóra podczas leczenia Izotretynoiną) lub Cetaphil emulsja do ciała.To na skórę twarzy. Na skórę ciała polecam stosowanie kremu Mediderm (do kupienia w aptekach, baaaardzo tani 100ml kosztuje około 8 zł). Na bardzo przesuszone miejsca i rany powstające w zgięciach łokci, na dłoniach polecam maść Triderm (do kupienia w aptece). Zapraszam ponadto na post o najczęściej popełnianych błędach w leczeniu - być może syn koleżanki używa nieodpowiednich kosmetyków? W trakcie kuracji nie można używać żadnych kosmetyków przeciwtrądzikowych. Twarz powinno się myć żelem nawilżającym (fajna jest np pianka z Pharmaceris taka w niebieskim opakowaniu albo Bandi kojący żel do twarzy). Szczególnie polecam ten drugi bo łagodzi podrażnienia i swędzenie. Do kupienia w Hebe lub w internetowo, niedrogi około 25zł a bardzo wydaajny :) Gdybyś miała jeszcze jakieś pytania śmiało pisz :)

   Usuń
 6. Znalazlam wpis o kremach do twarzy podczas leczenia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super :) Mam nadzieję, że okazał się pomocny :)

   Usuń
  2. Tak,przekazałam chlopakowi ,dziekuje :)

   Usuń
 7. Ja się nie zdecydowałam na leczenie izotretynoiną, właśnie ze względu na ts skutki uboczne. Poprosiłam lekarza o coś bardziej bezpiecznego i biorę 4 miesiące Tetralysal - tam składnik aktywny to tetracyklina. Trądzik zniknał, ale kurację kontynuuję, bo nie chcę, żeby nastąpił nawrót - już dosć się namęczyłam przez te wszystkie lata :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Doskonale rozumiem Twoją decyzję. Ja również długo się zastanawiałam nad Izotretynoiną. Wcześniej próbowałam już chyba wszystkiego! Tetralysalem również leczyłam się kilka razy przez kilka miesięcy. Za każdym razem były świetne efekty, problem jednak polegał na tym, że około pół roku po zakończeniu każdej serii leczenia trądzik do mnie wracał :( Dlatego w końcu zdecydowałam się na IZotretynoinę. Teraz skończyłam leczenie i będę obserwować jak rozwija się sytuacja z moją skórą. Mam nadzieję, że u Ciebie Tetralysal pomoże (Bo znam osoby, które pozbyły się trądziku po jednej kuracji) :) Powodzenia i koniecznie daj znać jak efekty!

   Usuń
 8. Powiem szczerze, że pierwszy raz spotykam się z tą nazwą, albo po prostu nie mam pamięci do trudnych nazw :D Na szczęście nie mam jakichś problemów, żebym musiała się leczyć w ten sposób :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jako taka ostatnia deska ratunku, ze względu na skuteczność, wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Ja na szczęście nie musiałam stosować, wystarczyły mi peelingi z kwasami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Peelingów z kwasami nie próbowałam, ale inne leki, które wcześniej stosowałam nic nie dawały, więc w końcu zdecydowałam się na Izotretynoinę. I to JEST ostatnia deska ratunku - zgadzam się w 100%

   Usuń
 10. Jak ja się cieszę, że nie mam problemów z trądzikiem, nigdy nie miałam i chyba już mieć nie będę. Aczkolwiek, moja koleżanka miała właśnie taką kurację i przechodziła strasznie ciężko, niewiarygodna suchość ciała, ust i w ustach. Jednak warto było się przemęczyć bo teraz ma piękną cerę. Bardzo interesujący post ;-) Dziękuje ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też mam już teraz piękną cerę i liczę na to, że tak już zostanie na zawsze :)

   Usuń
  2. Moja cirka ma 14 lat.Czy to nie za wcześnie na takie leczenie,co myślicie?

   Usuń
  3. Moja cirka ma 14 lat.Czy to nie za wcześnie na takie leczenie,co myślicie?

   Usuń
  4. To zależy od tego jak poważny jest stan skóry Twojej córki. Jeśli bardzo bardzo poważny (powstają blizny itd), a nic innego jej nie pomogło to powinna mieć kurację. Jeśli jednak jej trądzik jest typowo młodzieńczy, albo nie próbowała jeszcze np kuracji Tetralysalem (antybiotyk którym kuracja trwa około 12 tygodni) to powinnyście poczekać. 14 lat to jeszcze dziecko, nie sądzę aby odpowiedzialne było dawanie jej tak poważnych lekaów bez wypróbowania wcześniej wszystkich innych możliwości, Do kuracji zawsze możecie wrócić gdy córka będzie miała 17-18 lat.

   Usuń
 11. Super blog, prowadzony w bardzo ciekawym stylu. Wiele notek mnie zaciekawiło :)
  Dzięki niemu sporo się dowiedziałam.
  Zapraszam: http://jestemgaczi.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 12. Witam :)
  Jestem w trakcie leczenia Izotekim (4 miesiąc). Oprócz suchości ust, spojówek i wypadania włosów nie odczuwam żadnych skutków ubocznych. Jak jednak poradzic sobie z nadmierna utratą wlosów? Muszę z przykrością przyznać, że straciłam ich ponad połowę a jestem dopiero w połowie terapii (40mg/dziennie przez 8 miesiecy). Boje się, że wypadna mi wszystkie włosy. Nigdy nie miałam takiego problemu z wypadaniem aż w moim życiu pojawił sie izotek. Wiem, że nadmiar witaminy A podowuje problemy z włosami ale czy jest szansa, że włosy przestana wypadac po zakonczeniu terapii? Co moge stosować aby zachamowac ten proces? Obecnie pije revalid 3 razy dziennie, myję włosy szamponem Dermena i wcieram wcierke Jantar. Bedę wdzieczna za podpowiedz :)

  Pozdrawiam
  Ilona

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tez na początku piłam revalid ale po jakimś czasie stwierdziłam ze to jest bez sensu. Na początku bardzo wypadały mi włosy (pierwsze 3 miesiące) potem przestały aż tak bardzo wypadać. Miałam bardzo długie włosy i przyznane ze po 6 miesiącach kuracji były tak zniszczone ze obcięłam je około 10-15 cm. Nie żałuje bo dzięki temu stały sie zdrowsze. Na szczęście mam gęste włosy wiec nie odczułam tak bardzo tego wypadania (widziałam to tylko na szczotce). Włosy wypadają z powodu zanikania gruczołów łojowych ktore je po cześci odżywiają. Niestety nic na to nie poradzisz. Po kuracji problem ustępuje. Ja tydzień temu przestałam brać leki i włosy przestały mi już wypadać. Ale tak jak mowię - najgorzej było przez pierwsze 2-3 miesiące. Potem wypadały już mniej :)

   Usuń
 13. Hej,


  A ja jestem w siódmym miesiącu :)... kuracji lekiem Aknenormin. Przede mną jeszcze 3 miesiące. Do tej pory skutki uboczne nie były uciążliwe (krwawienia z nosa, suchość itp). Niestety teraz (od 2-óch tygodni) pojawił się ból żołądka. Nie chciałabym z tego powodu przerywać kuracji, bo to już ostatnia prosta. Jeśli miałyście podobne doświadczenia z bólem żołądka w czasie trwania kuracji i znacie może jakieś preparaty osłonowe to proszę podzielcie się swoja wiedzą.

  Basia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rownież brałam Aknenormin. Ból żołądka to raczej nie jest zbyt dobry objaw - koniecznie powiedz o tym swojemu lekarzowi przy kolejnej wizycie. Spróbuj może jakiś środków osłonowych na żołądek - do kupienia w aptece (takie jak przy antybiotykach). A jesteś pewna, że to żołądek? Gdzie odczuwasz dokładnie ból?

   Usuń
 14. Niestety leki osłonowe nie działają. Ból odczuwam pomiędzy żebrami, w nadbrzuszu, w dołku podsercowym. Wydaje mi się, że to żołądek.. Myślę juz nawet o wizycie u gastrologa, bo obawiam się ewentualnych komplikacji związanych z tym bólem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To faktycznie jest raczej żołądek. Myślę, że zacznij od wizyty u dermatologa i to jak najszybciej a do czasu wizyty zmniejsz dawkę do minimum (np 10mg/dzień). To Ci nic nie zaszkodzi bo najwyżej będzisz brała parę dni dłużej ( ja tak zrobiłam gdy miałam już skrajnie wysypaną, swędzącą skórę na dłoniach i lekarka powiedziała że bardzo dobrze postąpiłam - gdy tylko nasilają się jakieś objawy uboczne to zmniejsza się dawkę bo tak naprawdę skuteczność leczenia nie zależy od czasu leczenia ani dawki dziennej tylko ostatecznie wybranej dawki) :)

   Usuń
 15. Właśnie jestem po konsultacji z moim dermatologiem. Zalecił, podobnie jak Ty, zmniejszenie dawki wyjaśniając, że leczenie może potrwać trochę dłużej niż zaplanował, ale dla mnie w tej chwili to kwestia drugorzędna, a do gastrologa i tak się wybiorę "dla spokojności" :) Mam nadzieję, że to pomoże i w miarę w zdrowiu dotrwam do mety :D

  PS. Sorry, że tak dosyć drobiazgowo opisuję mój przypadek, ale może u kogoś innego wystąpią podobne sensacje żołądkowe podczas terapii. W każdym razie dzięki za sugestie i pomoc :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo dziekuję Ci za odpowiedź, która jest bardziej rzeczowa niz wszystkie wpisy na temat terapii izotekiem na wszystkich forach internetowych :) ja akurat mam cienkie włosy i widzę różnicę w ich objetosci. Zostalo mi 3 miesiące kuracji- mam nadzieje, ze do tego czasu nie zostanę łysa a po odstawieniu leku włosy przestana wypadac. Czy są jakies sposoby na odżywienie cebulek? masaż skóry głowy? specjalny szampon, ampulki do wcierania? chodzi mi o preparaty do uzytku zewnetrznego jak i wewnetrzego.

  Pozdrawiam,
  Ilona

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jesli chodzi o rozsądną pielęgnacje włosów to pisałam o tym tu
   http://realcosmetics4u.blogspot.com/2015/03/pielegnacja-wosow-jak-o-nie-dbac-aby.html
   Najważniejsze to żeby włosów niepotrzebnie nie szarpać i nie osłabiać. Ja używałam w trakcie kuracji (i dalej używam) szamponów z yves rocher i bardzo dobrze mi służą (seria regenerująca). Staraj się aby skóra głowy nie była przesuszona, podrażniona :) Revalid możesz łykać/pć. Możesz też coś innego (ale ten Revalid jest naprawdę super) tylko uwżaj żeby nie było w tym witaminy A )od razu Ci powiem, że ciężko znaleźć taki suplement diety) :)

   Usuń
 17. Pamiętam tą suchość, skóra z ust zeszła mi ze sto razy i te kąciki :( dobrze że już po leczeniu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pod tym względem - masakra. Dobrze, że u mnie już też po leczeniu :)

   Usuń
 18. "W trakcie leczenia zakazane jest również używanie środków przeciwtrądzikowych (żeli, kremów, maseczek, podkładów) ponieważ może to prowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry, powstawania ran, zaczerwienień i nadwrażliwości skóry. "

  Z tym się nie zgodzę... A co z nawilżaniem przesuszonej skóry twarzy ??? żel oczyszczający, tonik i krem nawilżający moim zdaniem są niezastąpione.... czy tak nie jest?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krem nawilżający... A nie przeciwtrądzikowe. Przeciwtrądzikowe kremy nawilżające są zwykle zbyt słabe aby nawilżyć skore podczas leczenia. Nie stosujemy rownież przeciwtradzikowych toników ani żeli bo one wysuszają skore. W trakcie leczenia należy stosować kosmetyki do skory suchej, wrażliwej, skłonnej do podraznien

   Usuń
 19. Kilka dni temu zjadłam ostatnią tabletkę Axotretu.. niestety suchość w nosie i warg oraz krwotok z nosa jeszcze się troszkę utrzymują ale efekty ogólnie zadowalające:D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja już miesiąc temu skończyłam :) Efekty uboczne w postaci suchych ust nadal trochę mam (oczywiście już nie tak bardzo ale nadal muszę usta raz dziennie przynajmniej posmarować pomadką), wszystkie inne objawy mi ustąpiły. Niestety włosy znów muszę myć co drugi dzień :( A skóra z mieszanej stała się sucha/normalna. Ja tam się z tego cieszę :p mogę nałożyć nawilżający/rozświetlający podkład i nie świecę się jak choinka po 2 godzinach (a tak niestety bywało wcześniej) :p

   Usuń
 20. Bardzo fajny blog :) jestem szczęśliwa, że na niego trafiłam. Mi do zakończenia kuracji zostało 2,5 miesiąca :) z niezierpliwością czekam na dzień, kiedy przyjme ostatnie dwie tabletki izoteku (terapia trwa od grudnia do polowy lipca po 40 mg/doba). Stan cery jest bardzo dobry. Tak naprawde juz po 3 miesiacach stosowania izoteku mialam cere bez krost. Teraz zostały tylko niewielkie przebarwienia. Skóra jest bardzo reaktywna i wrazliwa. Wszystko przezyje ale wypadanie włosów wpedzilo mnie w stany depresyjne. Wczoraj wrocilam od trychologa, który po badaniu kamerą stwierdzil, ze starcilam bardzo duzo włosów i musze walczyc o ich odrost. Przyznam ze widze roznice w objetości. Podczas mycia wypada mi ich od 200-300 i wiecej. Boje sie myc włosy (i tak myje je co 3 dni). Nie jest dobrze. Jakie są szanse na to, ze wlosy przestana wypadac po zakonczeniu terapii? u mnie w ogole to zjawisko sie nie konczy :( mam wrazenie ze jest jeszcze gorzej niz na poczatku. Czytalam wpisy na forach, ze jeszcze rok po zakonczeniu terapii wlosy wypadaja w duzych ilosciach tylko ze ja mam ich juz taka malo ze do lipca moge zostac łysa :( trycholog przepisal mi ampułki za 190 zl firmy Crexepil de luxe lotion forte 3.4. Kupiłem je bo musze odratowac włosy ale nie mam tez pewnosci ze mi pomogą

  Pozdrawiam,
  E.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tymi włosami to jest ciężka sprawa. Ja miałam zawsze dużo włosów. Podczas kuracji, szczególnie na początku bardzo mi wypadały (pierwsze 2-3 miesiące) potem to się trochę uspokoiło ale dopiero teraz (miesiąc po zakończeniu kuracji) mogę powiedzieć, że włosy wróciły do normy jeśli chodzi o wypadanie. Ponadto musiałam je po kuracji trochę obciąc bo na końcach były już maksymalnie przesuszone. Zwykle wszystkie objawy uboczne ustępują do miesiąca po skończeniu kuracji. Mam nadzieję, że tak będzie i w twoim przypadku. Wspominałaś może o swoim problemie dermtologowi? Mój zawsze mówił, że gdy tylko jakieś skutki uboczne się nasilą (mnie bardzo bolały kolana, miałam okropne rany na rękach) to mam zmniejszyć dawkę. I przez ostatnie 2 miesiące brałam na zmianę jedna / dwie tabletki po 20 mg dziennie a w ostatnim miesiącu miałam zmniejszoną dawkę do 20 mg. Może warto żebyś też tak zrobiła? To nie wpływa na skuteczność kuracji o ile wybierzesz w ciągu całego leczenie minimum 120 mg/kg. Pamiętaj też aby wszystko co stosujesz na włosy nie zawierało witaminy A. Trzymam kciuki!

   Usuń
 21. W kwestii maksymalnej dawki: jeśli przyjmę 150 mg/kg to oznacza, że jest mniejsze prawdopodobieństwo nawrotu tradziku ale również ma to negatywne skutki np. na włosy i nasila ich wypadanie? Co jeśli powinnam przyjac 130 mg/kg a przyjme 150 mg/kg?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie - przyjęcie dawki 120 - 170 mg/kg gwarantuje skuteczność leczenia i małe prawdopodobieństwo powrotu. Wszystko zależy od przebiegu Twojego leczenia. Jeśli np. wybrałaś już 120 ale wyskakują Ci jeszcze pojedyncze pryszcze to lekarz prawdopodobnie każe Ci wziąć więcej. Jeśli od dawna nic już Ci nie wyskakuje - lepiej poprzestać na 120 mg/kg. Bardziej negatywne skutki (wypadanie włosów, suchość skóry) są kwestią Twojej dawki DZIENNEJ a nie tej wybranej w trakcie całej kuracji. Im większa dawka dzienna tym większe prawdopodobieństwo skutków ubocznych. W momencie gdy stają się one zbyt dokuczliwe, zwykle lekarz decyduje o zmniejszeniu dawki ( nie wpływa to w żaden sposób na skuteczność leczenia, jedynie wydłuża jego czas). Podsumowując - wybranie dawki 120-170mg/kg gwarantuje skutecznosc i jest bezpieczne. Nie powinno się brać mniejszej - bo nie gwarantuje skuteczności ani większej - bo może prowadzić do niebezpiecznych, trwałych powikłań.

   Usuń
 22. Hej, skończyłam kurację Aknenorminem jakieś 3 tygodnie temu i wszystko ładnie pięknie, tylko widać teraz paskudnie te wszystkie rozszerzone pory i blizny. Masz może jakieś porady? Na jesień planuję jakieś zabiegi i mam nadzieję chociaż to spłycić, ale jestem niecierpliwa i chciałabym działać już teraz :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz nic nie możesz robić przez najbliższe pół roku - ani kwasów ani żadnych laserów, ani maseczek złuszczających, peelingów mechanicznych itd. Mam tak samo jak Ty i mam zamiar na jesień zrobić sobie kwasy albo laser. Robienie takich zabiegów wcześniej może spowodować powstanie jeszcze większych blizn więc nie radzę :) Trzeba cierpliwości :)

   Usuń
 23. Miałam na myśli triki makijażowe raczej, o zabiegach wiem że dopiero za pół roku można o nich pomyśleć :) słyszałam dużo dobrych opinii o podkładzie Chanel Perfection Lumiere Velvet - podobno ładnie można go rozblendować i "załatać" pory i blizny, chyba skuszę się chociaż na próbkę żeby to ocenić :) Czy dałabyś radę może przygotować post o ukrywaniu porów dla tych wszystkich potrzebujących? ;) Mało jest artykułów pomocnych izotekowcom i exizotekowcom, a nasza skóra jest całkiem inna przecież :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem ten podkład jest zbyt mało kryjący na blizny czy przebarwienia potrądzikowe. Ja zakupiłam podkład z Kiko Milano nawilżający o którym pisałam tutaj
   http://realcosmetics4u.blogspot.com/2015/04/kosmetyki-kiko-milano-czy-warto.html
   i szczerze go polecam. Jest lepszy niż mój dotychczas ulubiony z Lancome a sporo tańszy. Co do trików makijażowych to polecam bazę na rozszerzone pory oraz olejowanie twarzy na noc. Tu pisałam o olejku Evree
   http://realcosmetics4u.blogspot.com/2015/04/o-co-chodzi-z-tymi-olejami-olejek-evree.html
   dzięki któremu pozbyłam się zaskórników a moje pory stały się ZNACZNIE zwężone więc bardzo polecam spróbować u siebie bo u mnie sprawdził sięgenialnie. Postaraj się też nie używać zbyt mocno nawilżających kremów na dzień, szczególnie w lecie bo skóra się dusi pod tym wszystkim. Fajny jest z Uriag Hyseac Restructurant. Ja go obecnie uzywam (już chyba 3 opakowanie). Jest dość drogi (około 50 zł) ale bardzo lekki, błyskawicznie się wchłania, nie obciąża skóry i jest nawilżający :) Oczywiście postaram się w najbliższej przyszłości sklecić jakiś post na temat tych rozszerzonych porów więc zapraszam do zaglądania :)

   Usuń
 24. Pewnie, rady zawsze się przydadzą. O, tego z Uriage jeszcze nie próbowałam. Cena jest myślę ok - i tak wypada lepiej niż choćby kremy z LRP. Ostatnio bardzo polubiłam się na dzień z lekkim kremem nawilżającym z Sephory (dostałam kilka próbek) - też szybciutko się wchłania i jest o dziwo bardzo wydajny. Ciekawe jak będzie z samym nawilżeniem, ale opinie ma dobre. Post o olejku z Evree mnie zaciekawił, właśnie szukam czegoś na noc pod krem, bo wykańczam serum Bioliq które jakoś specjalnie mnie nie zachwyciło, a wiadomo - na noc można grubszą warstewke na twarz nałożyć,, cena też wydaje się ok wiec myślę że się skuszę:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie próbowałam nigdy tego z Sephory - to zależy co miałby w składzie :)

   Usuń
 25. "Aqua, Caprylic/Capric Triglyceride, C12-20 Acid PEG-8 Ester, Butylene Glycol, Cetyl Alcohol, Phenocyethanol, Potassium Cetyl Phosphate, Dimethicone, Carbomer, Ethylhexylglycerin, Parfum (Fragrance), Sodium Hydroxide, Disodium Edta, Tocopheryl Acetate, Cassia Angustifolia Seed Polysaccharide, Cl 77891 (Titanium Dioxide), Mica, PEG-8, Maltodextrin, Tocopherol, Silica, D-Limonene, Linaool, Ascorbyl Palmitate, Benzyl Salicylate, Camelia Sinensis Leaf Extract, Ascorbic Acid, Citric Acid" - musiałabym porównać czy teraz nieco nie zmienili formuły, jak wrócę do domu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PEG na trzecim miejscu w składzie nie wróży zbyt dobrze dla mnie. Co prawda w moim też jest PEG ale dalej. Musiałabym go spróbować na własnej skórze i zobaczyć jak mi z nim będzie. Na razie próbuje ratować moje włosy bo wypadają po zimie :( Zrobiłam dziś małe zakupy :D Jutro się pochwalę na blogu

   Usuń
 26. Obecnie na dzień mam Tołpę Czarny Bez i Toleriane Ultra ale wydaje mi się że za chwilę będą dla mnie troszkę zbyt ciężkie, a jak na razie te próbeczki mi krzywdy nie zrobiły, pewnie jeszcze troszkę poużywam i zobaczę czy jest wart zakupu. Też się wybieram na zakupy, m.in. Po ten polecany olejek z Evree i intryguje mnie które kosmetyki W7 są dostępne w Naturach :) Oj z włosami jest problem. Ja stosuję maskę Wax ale przed myciem bo inaczej za bardzo obciąża włosy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za chwilkę dodam post o tym co kupiłam w tym miesiącu do testowania i będą tam również produkty do pielęgnacji włosów, które chcę wypróbować więc zapraszam :)

   Usuń
  2. a tak btw. to z Tołpy są cudowne kremy. Moim ulubieńcem jest Tołpa czarna róża na noc - zapach obłędny, tak samo jak wygląd skóry po przebudzeniu. Pisałam o nim tutaj
   http://realcosmetics4u.blogspot.com/2015/04/recenzja-krem-topa-botanic-czarna-roza.html

   Usuń
 27. Witam. Odstawiłem axotret. Zdążyłem wybrać jedno opakowanie dwie tabletki w tygodniu poniedziałek i czwartek. Minał 3 miesiąc od odstawienia i mam powody przypuszczać żę pojawiły się u mnie opisywane w ulotce skutki uboczne które występują bardzo rzadko a mianowicie: zawroty głowy, Łagodne nadciśnienie wewnątrz-czaszkowe, bóle głowy i wzrost ciśnienia tętniczego, delikatnie przyspieszoną akcję serca, reakcje nadwrażliwości na światło. Czy objawy skutków ubocznych same przechodzą czy trzeba je leczyć?

  OdpowiedzUsuń
 28. Witaj ekspercie :)

  Piszę do Ciebie z prośbą o poradę. Leczę się izotekiem od grudnia 2014r. Ważę 51,5 kg i wybrałam już dawkę 120mg/kg. Od kilku miesiecy nie wyskakuja mi juz zadne krosty jednak mój dermatolog twierdzi, że zeby nie było nawrotów muszę przyjmowac izotek do sierpnia (czyli 8 miesiecy!). Przyjmuje dziennie po 40 mg (2*20mg). W dalszym ciągu pije izotek, obecnie bedzie juz 150 mg/kg jednak z moich obliczen wynika, ze mam pzryjac dawke 170mg/kg. Troche mnie to przeraza i planuje sama wybrac jeszcze jedno opakowanie a kolejnego 9ostatniego juz nie kupowac). Odniosłam wrazenie, ze moja Pani dermatolog bez wzgledu na stan cery i postepy leczenia wszystkim pacjentom przepisuje dawke 170mg/kg. Boje sie, ze jak przyjme za duzo (od jakiegos czasu nie wyskakuje mi juz naprawde nic) to pzresadze i skonczy sie to zle dla mojego zdrowia. Jak myślisz, czy lepiej przyjac dawke 150 mg/kg czy 170 mg-kg i miec juz pewnosc ze tradzik nie wroci?
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem tak, nie widziałam Twojego trądziku na początku ani nie monitorowałam zmian wyglądu Twojej skóry w czasie leczenia. Myślę, że Twój lekarz jednak wie najlepiej i lepiej weź taką dawkę jaką Ci zalecił. Te 20 mg już nie zrobi Ci krzywdy szczególnie jeśli dobrze znosisz kurację. A dla Ciebie (jeśli masz przebarwienia czy blizny potrądzikowe) to tym lepiej bo szybciej znikną i ładniej się zagoją :) Każdy lekarz wychodzi z innego założenia ale z mojej wiedzy wynika, że lepiej odrobinę przedłużyć leczenie niż wziąć za mało, ponieważ wtedy trądzik może do Ciebie wrócić.

   Usuń
 29. Dziękuję Ci za odpowiedź ;-)
  Czyli dawka 170mg/kg-190mg/kg jest bezpieczna? bo z moich wyliczeń wynika, ze przyjme ostatecznie dawke 190mg/kg (przez 8 miesiecy po 40mg/doba). Włosy wypadały mi bardzo ale zmniejszyłam dawke do 20 mg i jest troche lepiej. Co prawda zamiast do sierpnia bede leczyc sie do grudnia ale jakos to przezyje byle tradzik nie wrocił ;-)

  OdpowiedzUsuń
 30. Jeżeli ktoś ma recepte i chciałby zakupić aknenormin (77 kapsułek - 20 mg) to mogę srzedać za 90 zł! Dałam 180 zł. Niestety nie mam jak tego odsprzedaż aptece, a ja już zakończyłam kuracje i tyle nowych kapsułek pozostało mi. Proszę o kontakt na xmxsx@op.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nieaktualne, oddane do aptetki

   Usuń
 31. Witam ;)
  Czytam Twojego bloga i trochę zaczynam mieć obawy co do przepisanej mi dawki. Mam 38 lat 178 cm wzrostu i 64 kg wagi, dawka to 20 mg dziennie. Dermatolog powiedziała, ze leczenie ma trwać jakieś 6 miesięcy. Podobna dawka została tak dobrana ze względu na wagę i nasilenie objawów. Czy nie powinnam poprosić jednak o zwiększenie dawki?Iwona

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wychodzi na to ze faktycznie to mogłoby byc trochę mało... Można sie wtedy obawiać nawrotu

   Usuń
 32. Biore Aknenormin 6 miesięcy. Mam chyba połowę skutków ubocznych z ulotki... Od samego początku miałam wysypkę na rekach i nogach, pieklo i swedziało. Pozniej zapalenie spojowek, ktore trwalo 2 miesiace. Pozostala suchosc oczu i nadwrazliwosc na swiatlo. Pekajace usta i schodzaca skora z twarzy - norma. Bole kosci i kregoslupa dosyc silne. Nie moge przez to pracowac. W pierwszych tygodniach opierajac sie o podlokietniki fotela mialam niewyobrazalny bol zeber! To bylo niesamowite przezycie, nie mialam pojecia, ze tak moga bolec. Po miesiacu zmniejszona dawka, wysypki i bole zeber ustapily, ale niestety pozniej przyszly inne dolegliwosci jak: czesto nudnosci (bez wymiotow), masakryczne bole glowy, pulsujace i rozsadzajace (mozliwy zespol wewnatrzczaszkowy), czeste bole brzucha, wzdecia, wypadajace wlosy (bardzo suche i lamliwe). Moge wymieniac i wymieniac... Szczerze, to zastanawiam sie, ile jeszcze wytrzymam. Jestem na skraju zalamania, efekty sa, za 2 tygodnie wizyta u dermatologa. Mam nadzieje, ze to juz koncowka kuracji, ale boje sie, ze przez zmniejszona dawke leczenie sie wydluzylo... Jesli ktos czesto choruje i ma sklonnosci do migren - radze sie jeszcze raz zastanowic.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lepiej wydłużyć leczenie i zmniejszyć dawkę niż męczyć sie z duża. Takie moje zdanie :)

   Usuń
 33. Cześć od 16 dni przyjmuję Aknenormin :) Przez pierwszy tydzień była to dawka 20 mg, obecnie zamiennie co drugi dzień biorę dawkę 40 mg. Pierwszy tydzień był ok, cera jakby zaczynała się poprawiać, jednak od wczoraj mam coraz większy wysyp nowych "niespodzianek". Zaczynając terapię nie miałam jakiegoś wielkiego trądziku, jednak dwa razy zażyta terapia z Tetralysalem nie dała długotrwałych efektów. Poza Tetra stosowałam też inne antybiotyki doustne, jak i żele oraz kremy. Jednak żadne z nich nie pomogły, dlatego też w ostateczności zdecydowałam się na izotretynoinę. Czy również miałaś problem z naisleniem trądziku w pierwszych tygodniach zażywania izotretynoiny?
  Pozdrawiam,
  Olga :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Problem to ja miałam przez całe pierwsze 3 miesiące! Ale dla efektów zdecydowanie warto i nie można sie zrażać

   Usuń
 34. ja stosowalam aknenormin kilka lat temu. Nawrotow tradziku nie zauwazylam, stosowalam ten: http://aptekagold.pl/aknenormin-kaps-20mg-x-90.html i zadzialal na tyle dobrze, ze teraz nie mam zadnych problemow z wypryskami. Lekko przesuszona skora pozostala, ale chyba wole taka niz tradzikowa :)

  OdpowiedzUsuń
 35. Witaj :)
  Czy izotek może doprowadzić do całkowitego wyłysienia? ja wczoraj wziełam ostatnia tabletkę:ogólnie ważę 52 kg i przyjelam dawke 180 mg/kg. Tradzik zniknął już po 3 miesiacach kuracji (po 120mg) ale lekarz zalecił 180 mg zeby zmniejszyc ryzyko nawrotu. Straciłam 1/4 wlosów i zaczynaja mi sie robić przeswity :( wypadanie wlosów nie ustaje, czy istnieje ryzyko ze wypadna mi wszystkie włosy? w ulotce jest informacja, ze izotek moze doprowadzic do stałej utraty wlosów, ze ten proces nigdy sie nie zatrzyma. Czy to moze byc kwestia ze przyjelam za duza dawke (powinnam np. 150 mg/kg a przyjełam 180mg)?

  OdpowiedzUsuń
 36. Niestety ten problem może nie ustać. Nie denerwuj sie na zapas bo byc może to przejdzie po zakończeniu leczenia (musisz poczekać gdzieś 2-3 miesiące). Nie na to zbyt wiele wspólnego z dawka która wzięłaś. Wiele osób reaguje wypadaniem włosów na to leczenie. Polecam ci udać sie do dermatologa i wziąć receptę na taki preparat na skore głowy który sie nazywa Alopexy. Ważne aby to był ten a nie inny bo ten ma dołączona taka specjalna pipetke i łatwiej sie go nakłada szczególnie na długie włosy. Trzeba go stosować rano i wieczorem codziennie, bardzo rzetelnie przez minimum 3 miesiące. Efekty sa super, wyrastają nowe włosy (sprawdza sie na 100% bo u mnie naprawdę pojawiło sie dużo nowych włosów). Dozuj przede wszystkim na te miejsca w których włosy ci wypadły. Preparat nie jest drogi (20-30 zł). Dodatkowo stosuj szampon i odżywkę pharmaceris do włosów wypadających (rownież trzeba stosować przynajmniej 3 miesiące ponieważ cykl życia włosa jest długi). Dodatkowo zrób badania hormonalne oraz na mikroelementy ponieważ byc może to któregoś z nich ci brakuje i dlatego włosy wypadają. Koniecznie sprawdź żelazo - wypadające wlosy mogą byc objawem anemii. Dodatkowo mozesz zakupić w aptece biotebal. Suplement diety który zawiera biotynę której niedobory często powodują wypadanie włosów. To wszystko co mogę Ci narazie poradzić. Działaj szybko bo pózniej, jeśli prześwity bedą duże to ciezko ci bedzie cis poradzić. Dodatkowo oszczędzaj te włosy ktore masz - staraj sie suszyć naturalnie, bez suszarki, ogranicz basen (chlor osłabia włosy) i farbowanie. Jeśli masz długie włosy rozczesuj je dopiero jak wyschną :)

  OdpowiedzUsuń
 37. Szczerzę to po przeczytaniu wpisu przeraziłam się leczeniem. Właśnie zdecydowałam się wraz z moim dermatologiem na leczenie mój lek nazywa się Isoderm 20mg. Co prawda lekarz mówił mi o efektach ubocznych, ale jestem trochę przerażona, jednakże po tak długim leczeniu trądziku (który znajduje się nie tylko na twarzy, a plecach i dekolcie) antybiotykami, które nie pomagają czuje, że nie mam już wyjścia, a bardzo chciałabym pozbyć się trądziku raz na zawsze! Moja terapia ma trwać 6 miesięcy dlatego mam pytanie, a mianowicie w trakcie leczenia będę miała studniówkę (dokładnie w 2 miesiącu leczenia) i martwię się, że moja cera nie będzie wyglądała w miarę estetycznie. Czy po nałożeniu podkładu będę wyglądała jak człowiek ? ;) Jak było w Twoim przypadku? PS. bardzo ciekawy blog, bardzo pomocny! Pozdrawiam, Karolina :)

  OdpowiedzUsuń
 38. Dziękuje bardzo za miłe słowa :) generalnie pierwsze 3 miesiące to droga przez meke u większości osób. Po około 2-3 pierwszych tygodniach u większości osób pojawia sie pogorszenie stanu cery i trwa to około 3 miesięcy wiec ty będziesz akurat w środku tego najgorszego okresu. Sa jednak osoby ktore tego wysypu nie maja wiec módl sie abyś była w tej grupie :) u mnie przez pierwsze 2 miesiące to buła tragedia. Stan skory był przerażający i nie dało sie tego niczym zakryć! W dodatku cała buzia mnie bolała bo na policzkach miałam jedna wielka ropna zmianę... Ważne żebyś sie tym nie zniechęcała i nie przerywała leczenia bo to wszystko minie i pozostanie ci juz tylko piękna buzia na lato :)

  OdpowiedzUsuń
 39. Bardzo dziękuję za rzetelna odpowiedz w kwestii wypadania wlosow. Słyszałam również o revalidzie, wlasnie go kupilam. Biegnę w takim razie dziś do apteki po biotebal. Boje sie najgorszego, że zanim cokolwiek zacznie dzialać- ja zostane lysa, mam tak cienkie wlosy ze nie mozna ich nawet zwiazac :( to bardzo mnie zdolowalo. Za 2-3 miesiace mogę byc łysa. Boje się myc wlosów. Stosuje szampom Pharmaceris do wlosów wypadajacych, czy odzywke trzeba stosowac na skalp? u mnie maska nalozona na skore wlosów jeszcze bardziej poteguje wypadanie. Olejowanie skalpu równiez. Kupiłam tez te ampułki ale nie widze wiekszej roznicy BIOXSINE serum ziołowe przeciw wypadaniu włosów. nie wiem nawet czy sklad zapobiega wypadaniu. Tonący brzytwy sie chwyta i czasami kupuje wszystko bezmyslnie zeby tylko zapanowac nad problemem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również brałam REVALID ale jest to preparat bardziej wyrównujący braki mikroelementów i co prawda powinien działać ale trzeba go brać długo (znów przynajmniej 3 miesiące) i rzetelnie, a co gorsza jest dość drogi. Ja szczerze powiem, że nie dałam rady z systematycznością. Idź koniecznie do lekarza po ALOPEXY. Ten preparat jest naprawdę genialny, u mnie zaczęły po nim rosnąć całkiem nowe włosy więc wiem, że to na pewno działa. Ten LOXON to jest to samo tylko że bez recepety można kupić tylko 2% a to działa jak woda święcona jeśli wiesz co mam na myśli. ALOPEXY jest 5% i powinien Ci naprawdę pomóc! Ja efekty zauważyłam już po miesiącu stosowania. Co do odżywki z Pharmaceris to stosuj ją tylko na skalp. Na pozostałą część włosów stosuj tylko lekkie odżywki. Włosy musisz myć - nie mogą się przetłuszczać, pamiętaj jednak aby czesać je na sucho, ponieważ bezpośrednio po myciu włosy są słabe i trudniej je rozczesać przez co mogą łatwiej wypadać. Staraj się nie wiązać kucyka, nie spać w związanych włosach. Wiem, że to trudna sytuacja i jesteś w desperacji, ale pamiętaj że na efekty tej kuracji, którą ja Ci proponuję trzeba cierpliwości. Przynajmniej miesiąc - dwa zanim będą jakiekolwiek efekty. Cykl życia włosa jest tak naprawdę bardzo długi. Zanim cokolwiek z nowo zasianej cebulki się wykluje na naszej głowie trzeba poczekać! Nie stresuj się bo to tylko powoduje jeszcze nasilenie Twojego problemu.
   I zrób te badania krwi bo może się okazać, że problem tkwi gdzie indziej. Skierowanie na te badania wypisze Ci każdy lekarz pierwszego kontaktu. To samo z ALOPEXY (kup to jak najszybciej).

   Usuń
 40. Jeszcze raz bardzo dziekuję za wskazówki. Oby terapia sprawdziła sie równiez u mnie. Mam nadzieje, że nie jest juz za późno. Chcialabym jeszcze zapytać, czy wystarczy podstawowa morfologia krwi? jakie hormony najlepiej zbadać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, wystarczy podstawowa morfologia plus żelazo. Z hormonów zacznij od TSH. Jeśli wyjdzie złe to wtedy fT3 i fT4

   Usuń
 41. Czy ten lek Alopexy może powodować nadmierne owlosienie u kobiet? lub wzmozenie wypadania włosów?
  Pozdrawiam,
  Beata

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teoretycznie. Ale w praktyce nakładasz go tylko miejscowo wiec tam bedą efekty :)

   Usuń
 42. Hej! Mam pytanie odnosnie izotretynoiny, czy wiadomo coś może na temat problemów z jelitami (np. zaparcia) w trakcie brania tego leku? Ponieważ jestem na izoteku już jakieś 2 miesiące ale od pewnego czasu pojawił sie u mnie ten problem i jest to strasznie uciążliwe nawet bardziej niż suche usta czy bolący kręgosłup, moja dermatolog twierdzi że nie spotkała sie z takim skutkiem ubocznym i zaleciła jesc więcej błonnika, a mnie jednak to trochę niepokoi. Czy moze spotkałaś sie z takim czymś podczas leczenia, albo u kogoś innego? Bardzo proszę o odpowiedź :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hey. Izotertynoina owszem, wpływa na układ pokarmowy ale raczej w postaci wzdęć, bólu brzucha niż zaparć. Nie spotkałam się z tym nigdy, ale przyczyną może być to, że ograniczyłaś jedzenie tłuszczy a one jednak pobudzają motorykę przewodu pokarmowego. Na problem zaparć polecam herbatkę Ning Hong - do kupienia w sklepach zielarskich. Wypij na wieczór szklankę tej herbatki (to same zioła, żadna szarlataneria) a rano bez problemu się załatwisz. Jedną saszetkę możesz zaparzyć 4 razy (czyli 4 dni). Nie pij więcej niż jedną bo nie będziesz mogła wyjść z toalety. Dopiero gdy po jednej się nie załatwisz to na drugi dzień spróbuj dwie :)

   Usuń
 43. Bardzo dziekuję za odpowiedź :D

  OdpowiedzUsuń
 44. realcosmetics4u mam pytanko ile miesięcy leczyłaś się izotreiną jaką nazwe brałaś ;)

  OdpowiedzUsuń
 45. Ja brałam aknenormin. Od sierpnia do kwietnia :)

  OdpowiedzUsuń
 46. Ja właśnie rozpoczęłam swoją walkę z tradzikiem izotretynoiną, po 15 latach meczenia się. Raz było lepiej, raz gorzej. Zaszłam w ciążę i cera mi się masakrycznie pogorszyła, mimo że z hormonami wszystko ok. Po porodzie się nic nie ustabilizowało. Przyjmuje izotek dopiero tydzień, pojawia się wysyp, ale wiem ze to znam, że cera się oczyszcza. Jestem dobrej myśli, mam nadzieję tylko że nie będzie nawrotu, bo taka obawa towarzyszy chyba każdemu.

  OdpowiedzUsuń
 47. Witam :)
  Mam pytanie związane z nawrotem tradziku po terapii izotekiem? jakie moga być tego przyczyny?Dlaczego tradzik wraca Jeśli pacjent wybral odpowiednia dla niego dawke? to znaczy, że lek działa przez np. 1 rok a poźniej po wydaleniu go z organizmu, problem powraca?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyczyny tutaj cieżko określić, ale często trądzik nawraca u osób, które przyjęły zbyt małą dawkę w stosunku do swojej wagi, u których trądzik na początku był już bardzo zaawansowany oraz u tych u których leczenie było zakończone zbyt wcześnie (czyli np wtedy kiedy pomimo wybrania już dawki 120mg/kg pojawiały się jeszcze jakieś pojedyncze krostki). Nawrót trądziku po leczeniu może jednak wystąpić, z przyczyn Nam nie do końca jeszcze znanych i najczęściej ma to miejsce do dwóch lat od zakończenia leczenia. Jeśli jednak wraca to zwykle jest dużo mniej nasilony i zaleca się powtórzenie terapii dla uzyskania zadowalającego efektu

   Usuń
  2. BTW. okres półtrwania izotretynoiny w organizmie to kilka dni w związku z tym w przeciągu dwóch tygodni lek zostaje całkowicie wydalony z organizmu. Nawrót trądziku nie ma więc nic wspólnego z wydaleniem leku.

   Usuń
 48. Witam:)
  Od prawie trzech miesięcy biorę izotek,przez pierwszy miesiąc brałam 20mg dziennie, a teraz biorę jednego dnia 20mg,a na następny dzień 40mg i tak na przemian. Nie widzę jednak poprawy,mam dużo przebarwień, skóra na twarzy jest trochę czerwona i mam cały czas wysyp,jak było w Twoim przypadku? Po jakim czasie nastąpiła poprawa? Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wysyp u mnie trwał około 2-3 miesiące. To minie - bierz dawkę do końca :) przebarwienia wiem, że są straszne (ja zaczęłam w sierpniu leczenie a jeszcze w styczniu miałam okropne przebarwienia) ale to wszystko zejdzie zobaczysz. Bądź cierpliwa. Ja też bałam się, że mi to zostanie na zawsze ale teraz mam idealną skórę :)

   Usuń
 49. Dermatolog właśnie zaproponowała mi lek Izotek. Po tych wszystkich komentarzach to szczerze nie wiem czy się zdecydować :( wypadanie włosów itd... Chciałam zapytać czy są jakieś skutki uboczne odnośnie wagi i zatrzymywania wody w organizmie ? A i z racji tego, że jestem krótkowidzem moja lekarka każe mi brać 4 kapsułki tranu dziennie... wiadomo Tran - wit. A , czy musiałabym również odstawić ? Z góy dziękuję za odpowiedź :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o wagę to skutki uboczne są raczej tylko na plus! Przez ograniczenie spożycia tłuszczy powinnaś schudnąć :) Tabletki nie powodują również zatrzymywania wody w organizmie. Wypadanie włosów - różnie z tym bywa - niektórzy w czasie kuracji mają piekne włosy (jak ja), po kuracji trochę wypadają a potem wszystko się normuje, innym wypadają w trakcie kuracji a po znów mają swoje piękne włosy, jeszcze innym niestety włosy przerzedzają się przez kurację. Nie wiadomo jak zareaguje Twój organizm ale musisz brać pod uwagę, że włosy mogą wypadać. W razie czego jednak kurację można w każdej chwili przerwać :)
   Wszystkie środki z witaminą A trzeba natychmiast odstawić - może się również pogorszyć wzrok w trakcie kuracji i niestety z tym też musisz się liczyć więc poważnie przemyśl czy to na pewno jest TEN moment na podjęcie kuracji. Być może warto spróbować jeszcze innych sposobów - tu masz post w którym pisałam jakie są kolejne, moim zdaniem najlepsze drogi poskromienia trądziku od lecznia najmniej inwazyjnego do najbardziej
   http://realcosmetics4u.blogspot.com/2015/06/jak-zwalczyc-tradzik-po-20-roku-zycia.html

   Usuń
 50. Witam :)
  Mam 17 lat i 1 stycznia zaczęłam przyjmować izotretynoinę w postaci tabletek Curacne. Stan skóry pogorszył mi się od razu, bo po około 4 dniach, ale się nie poddaję! :D Niedługo miną 3 tygodnie, a trądzik ciągle się nasila, więc kieruję do Ciebie pytanie: jaki mogłabyś mi polecić mocno kryjący podkład, którego cena nie jest zbyt wysoka dla typowej nastolatki? :P
  Z góry dziękuję i pozdrawiam,
  Weronika

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stan cery niestety pogarsza się 80% leczonych pacjentów. Nie jest to więc żaden powód do zmartwień. Problem pogarszającej się cery powinien minąć do 3 miesięcy kuracji.
   Podkład mocno kryjący - to zalezy co dla kogo znaczy tani więc podam ci wachlarz podkładów z różnych półek cenowych.
   Najtańszy kryjący Eveline Double Cover - ale uwaga bo jest matujący więc radzę zastosować pod niego mocno nawilzający krem, kolejny to Revlon colorstay (około 40 zł na promocji w internecie, hebe czy superpharm i na pewno nzjadziesz tu kolor dla siebie), w podobnej półce cenowej będzie Bourjois Helathy Mix, fajny jest bardzo Vichy Dermablend - bardzo kryjący(najbardziej z nich wszystkich), beztłuszczowy, ja używałam go przez całą kurację i BARDZO polecam, niestety koszt to około 80 zł :)

   Usuń
  2. Dziękuję bardzo za radę, na pewno skorzystam :)

   Usuń
 51. Witam. Mój problem ze skóra trwa już parę ładnych lat. Jednak były momenty w których było super(nawet jednej krostki), ale za jakiś czas powrót;( ok września dostałam uczulenie na całej szyi, które utrzymywało się ok.3 tyg;( Przy tym problemie powrócił problem trądziku;(( nie na całej twarzy a na policzkach nacieki ropne bardzo denerwujące;( na początku stosowałam Tetrasyl do tego epiduo żel i zabiegi(mikrodermabrazja- która zawsze pomagała),ale tym razem nic. O izoteku słyszałam wcześniej, ale nie potrzebowałam tak silnego leku. Na jednej z wizyt mooja P.dermatolog zaproponowała mi izotek. Długo biłam się z myślami, ale w końcu zdecydowałam się na ten lek.I w tym momencie zaczyna się moja przygoda z izotekiem... zaczęłam go brać [20mg dwa razy dziennie] 20.12.2015r już po 4 dniach wystapiły skutki uboczne a mianowicie krew z nosa, sucha skóra ale do zniesienia. 02.01.2016 baardzo sucha skóra na brodzie ,zaczerwieniona, łuszcząca się i boląca. Przy pięlgnacji jakimikolwiek kosmetykami pieczenie(które ustępuje po kilku minutach). Kolejne dni były w porządku skóra sucha usta również ale wszystko do wytrzymania. Pojawiaja się pojedyńcze krosty.Na kolejnej wizycie (16.01.2016) dermatolog pocieszyła mnie że z moją skórą jest lepiej, ale będę brać izotek jeszcze przez dwa mies. Natomiast od paru dni jest tragedia mam baardzo wysuszoną skórę w okolicach nosa i oczu w niektórych miejscach wyglądam jakbym nałożyła sobie maskę ściągającą na twarz, pod oczami skóra aż się świeci i jest ciepła. Oprócz tego mam jakieś 2 krostki jedna większa ale do przezycia. Może i nie zdecydowałabym się na ten lek, ale mam ciemną karnację i każda zmiana=przebarwienie;/ Proszę o radę czym jeszcze nawilżać te najbardziej wysuszone miejsca? Dermatolog mówiła że najlepiej niczym nie nawilżać, ale z racji tego że tak się po prostu nie da zaleciła mi effaclar duo+ la roche i alaclarin( jest to krem kojący i nawilżający) ale nic nie koi tego szczypania i pieczenia:(( pomocy;(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po pierwsze nie wiem czy do końca dobrze zrozumiałaś tą dermatolog, ponieważ raczej nie sądzę aby przepisała Ci terapie izo na 3 miesiące. Taka terapia nie zadziała. Musisz wziąć odpowiednią dawkę do swojej wagi aby kuracja była skuteczna.
   Jeśli chodzi o Twój problem - suchą skórę - polecam krem Mediderm - ładnie koi skórę, jest tani i koi podrażnienia, można go stosować na ciało i na twarz. W desperacji, jeśli zrobią Ci się rany na skórze które nie będą chciały się goić to idź do lekarza po receptę na Bedicort G (maść antybiotykowa, sterydowa) aby to zatrzymać. I odstaw ten effaclar! Tylko Mediderm, tylko nawilżanie!

   Usuń
 52. Podczas kuracji izotekiem, duży odsetek pacjentów skarży się na wypadanie włosow. Czy włosy, które wypadną odrastaja czy izotek powoduje ze zanikaja cebulki włosów?

  OdpowiedzUsuń
 53. Dermatolog przepisał mi aknenormin mimo iz wczesniej nie stosowalam zeli ani kremow z izo. Postanowilam jednak sie wstrzymac i spróbowac najpierw zewnetrznie. Mysle nad preparatem ISOTREX. Jak to jest ze skutkami ubocznymi sa mniejsze jesli stosuje sie zewnetrznie? Najbardziej boje sie tego zapalenia spojówek. Czy bede mogla uzywac wtedy podkładu czy to całkowicie odpada? Ile powinnam uzywac tego zelu Dodam że u mnie głownym problemem jest nadmierny lojotok zmiany tradzikowe nie sa az takie straszne i pojawiły sie nie daawno a lojotok od 3 lat i zaczal sie po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych.

  Z góry dziękuje za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żel Isotrex nie powinien wywoływać objawów ubocznych jako takich poza miejscowymi. Unikaj stosowania go w pobliżu oczu i ust i nie używaj na uszkodzoną skórę. Spróbuj zacząć od stosowania go 2 razy w tygodniu na wieczór i stopniowo zwiększaj częstotliwość. Np po tygodniu, jesli nie wystąpią żadne podrażnienia to co drugi dzień, później codziennie. Moim zdaniem dobrze zrobiłaś, że nie zaczęłać od brania izotretynoiny. Dobrze jednak przprowadzać takie leczenie pod kontrolą lekarza więc jeśli nie chcesz brać doustnej Izo to po prostu powiedz o tym swojemu lekarzowi i niech zaproponuje Ci inne leczenie :)

   Usuń
 54. Witam, udałam się do dermatologa (1 raz w życiu) po poradę na temat mojej twarzy, mam takie zaskórniaki, mało widoczne na pierwszy rzut oka, ale dla mnie drażniące, niebawem skończę 30 lat i marzę o idealnie gładkiej cerze. Lekarz zapisał mi Curacne 10 mg, raz dziennie. Nie powiedział ile będzie trwała kuracja, tylko żeby przyjść na konsultację za 2 miesiące. Z tego co czytałam wyżej, zastanawiam się czy to nie za mała dawka i czy w ogóle pomoże? Z drugiej strony cały czas się waham czy zacząć kurację skoro tyle skutków ubocznych może wystąpić. Może doradzisz?:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hm, przyznam szczerze, że mnie szokuje zapisanie Ci na pierwszej wizycie izotretynoiny na tak mały problem, który spokojnie można zniwelować za pomocą kwasów czy peelingów. Tym bardziej jeśli wcześniej nie zrobiłaś żadnych badań krwi!

   Usuń
 55. biorę lek już 5miesięcy i zastanawiam się czy może być powodem, tego że nie mogę schudnąć? mimo diety i ćwyczeń waga nie rusza,abl nawet tyje. proszę o odp na mojgo maila andrzejczakzuzanna@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie sądzę. Izo nie powinna mieć żadnego wpływu na wagę.

   Usuń
 56. Po zakończeniu terapii izotekiem należy utrzymywać zdrową diete (np. unikatć czekolady, tłustych potraw oraz pikantnych przypraw). Niektóre moje ulubione potrawy muszą byc pikantne, np. Uwielbiam pikantne leczo. W trakcie kuracji moglam sobie pozwolic na jedzenie czekolady itd. bo "byłam pod ochroną" izoteku. Czy teraz po zakończonej terapii lepiej nie jeść slodyczy i unikac pikantnych dań?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czekolada i pikantne potrawy wg wielu dermatologów nie mają żadnego wpływu na trądzik. Pod tym kątem realizowane były również liczne badania i tam również wpływ tych składników diety na trądzik nie został potwierdzony.

   Usuń
 57. Hej ;) super post, nie wiem czy ktoś o tym pisał już wcześniej , ja akurat rozjaśnia włosy na bardzo jasny blond i zastanawiam się czy w trakcie leczenia będę mogła nadal to robić. Wydaje mi się, że nie ale do dermatologa idę dopiero za miesiąc już po badaniach i strasznie mnie to nurtuje;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz rozjaśniać ale uważaj bo izo przesusza skórę głowy a farbowanie dodatkowo ją tylko podrażnia

   Usuń
 58. Może dodam coś od siebie bo jestem już 3 lata po kuracji izotekiem a staż trądzikowy miałem długi-12lat...Nie będę pisał o skutkach ubocznych w trakcie kuracji bo to wszystko zostało ładnie opisane a skupię się wyłącznie na zmianach po odstawieniu izoteku. Lek ten niewątpliwie powoduje nieodwracalne zmiany w organizmie, u większości będzie to brak powracającego trądziku a u części będą się dziać dziwne rzeczy(ten bardzo niewielki procent ludzi u których różne skutki uboczne nie ustępują został wg mnie mocno zaniżony w ulotce), których żaden lekarz jednak nie będzie chciał powiązać z braniem izoteku - szczerze po tylu latach chodzenia do różnych lekarzy wcale mnie to nie dziwi, generalnie w naszym kraju najlepiej być prawnikiem,lekarzem,mechanikiem i budowlańcem w jednym żeby coś z tego bajzlu ogarnąć i nie być oszukiwanym przez wszystkich dookoła,ale to taka mała dygresja. Mnie osobiście po 3 latach od odstawienia wciąż bolą stawy, szczególnie plecy a zdjęcia żadnego urazu nie wykazują. Z poszukiwań jakie robiłem w necie i rozmów z osobami,które brały lek wyszło,że jest to dość powszechny problem szczególnie gdy dodatkowo uprawiacie jakiś sport. Zaobserwowałem również bardzo powolne gojenie się wszelkich skaleczeń(a nawet powstawanie blizn,które nigdy mi się nie robiły) ogólnie mam wrażenie,że cały organizm dużo wolniej się regeneruje niż przed kuracją. Najgorsza zmiana jaka u mnie wystąpiła to nadmierne pocenie się(można powiedzieć,że trafiłem z deszczu pod rynnę)jak do tej pory nie udało mi się tego zwalczyć, a pocę się w miejscach,które nawet nie wiedziałem,że mogą się pocićXD Występuje u mnie również reakcja alergiczna na słońce,próbowałem dwa razy być dłużej na słońcu i za każdym razem pojawiły mi się bardzo dziwne zmiany skórne,które już nie zeszły(okolice klatki piersiowej i szyi)niestety słoneczku mówimy papa. Dodatkowo przerzedziły mi się włosy ale to nie jest dla mnie specjalnie uciążliwe. Na koniec coś na pocieszenie-trądzik już nie wrócił;) Pytacie czy wziąłbym izotek jeszcze raz wiedząc jakie będą konsekwencje? Szczerze nie wiem, zacząłem brać w wieku 25lat i wiem,że trądzik by mi nie minął więc żadnego dobrego zakończenia w moim przypadku być nie mogło jedynie kwestia wyboru innego zła, jeśli jednak macie te naście lat zastanówcie się mocno czy warto, lekarze przepiszą wam lek lekką ręką i zapewnią,że wszystko przejdzie,ale tak naprawdę mało ich to obchodzi dopóki po tym leku nie umrzecie i nie będziecie mogli płacić za kolejne wizyty i cudowne leki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście są i tacy lekarze jak opisują, jak i tacy, którzy naprawdę przejmują się pacjentem i nie wypiszą Izoteku jeśli nie zrobisz wcześniej porządnych badań krwi. Skutki uboczne jakie są wypisane na ulotce musiały przejść standaryzowane badania więc to nie jest tak, że można tam sobie swobodnie zaniżyć liczbę. Prawda jest jednak taka, że wielu lekarzy wypisuje Izotretynoinę bez uprzednich badań krwi i w dodatku co raz częściej (kiedyś izotretynoina była przeznaczona tylko do leczenia ciężkich postaci trądziku, obecnie można ją też stosować do postaci średnich). Przez to naturalnie zwiększa się liczba osób leczonych i w związku z tym liczba osób która ma skutki uboczny (aczkolwiek procentowy udział tych grup pozostaje bez zmian).
   Co do stawów to przede wszystkich uprawianie sportu w czasie kuracji, gdy bolą stawy jest po prostu głupotą i nie możesz zwalać tego na lek. Wyraźnie jest tam napisane, że mogą wystąpić bóle stawów i należy wtedy zaprzestać aktywności fizycznej. Wiele osób niestety nadal ćwiczy bo... treningi, masę trzeba budować, mięśnie wyrabiać, nie mogę sobie zrobić przerwy od roweru, pływam w AZsie, muszę schudnąć itd... Efekt jest taki, że chrząstki stawowe są starte i nie da się już tego naprawić.
   Ponadto radziłabym z ostrożnością podchodzić do tego co ludzie mówią w internecie o swoich skutkach ubocznych gdyż przeglądając fora internetowe spotkałam się między innymi z takimi kwiatkami jak ludzie którzy biorą po 120 mg dziennie bo "chcą szybko skończyć kurację" w dodatku na własną rękę, bez żadnych badań krwi ani kontroli dermatologa (i to btw akurat na forum sportowym). Szczerze mówiąc prawie wszystkie osoby które wypowiadały się na tym forum nie były moim zdaniem świadome tego co biorą, jak się tym leczyć i jakie niebezpieczeństwa to za sobą niesie. Nie można się więc potem dziwić, że mają trwałe skutki uboczne lub, że trądzik u nich nie ustąpił.
   Drogą dygresji pozwolę sobie jeszcze wspomnieć, że do dermatologa chodzi się również na NFZ a nie tylko prywatnie i wtedy również lekarze przepisują Izotek więc moim skromnym zdaniem nie ma to związku z pieniędzmi. Raczej z tym, że później pacjent napisze w internecie opinie w stylu "lekarz konował, zamiast dać Izotek po którym by mi przeszło, to daje mi jakieś maści które nic nie dają".
   Nadwrażliwość na światło w czasie kuracji jest normalna natomiast PO już nie. Może powinieneś się zbadać bo objawy które tutaj opisujesz nie są raczej związane z Izotekiem, a mogą wynikać np z niedoboru witamin czy chorób tarczycy.

   Usuń
 59. No właśnie ciężko mi jest nie wiązać moich objawów z izotekiem bo wszystko pojawiło się po kuracji a wcześniej nie miałem problemów ze słońcem,stawami ani z poceniem się:/ badanie tarczycy to było pierwsze co zrobiłem ale wynik mam w normie TSH 3,350 w zakresie 0,280-4,300. Pomyślę jeszcze nad tymi witaminami bo faktycznie ktoś mi kiedyś zwrócił uwagę,że mam białe plamki na paznokciach i związane jest to właśnie z niedoborem jakieś witaminy, ale z tego co pamiętam zbagatelizowałem sprawę.

  OdpowiedzUsuń
 60. Czy bóle żołądka bądź nudnosci są często spotykane podczas leczenia Aknenorminem? Leczę się od 3 mies:/

  OdpowiedzUsuń
 61. A CZYM SMAROWAĆ USTA BO BARDZO MI PĘKAJĄ I SIĘ WYSUSZAJĄ ???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomatka, krem Nivea

   Usuń
  2. Polecam Mediderm - w rossmannie za 10 zł super nawilża - lepiej niż Nivea.

   Usuń
 62. Witam,
  Mam male pytanko jak obliczyć prawidłowo dawkę skumulowaną?
  Kurację zaczelam we wrześniu przez pierwsze 2mc brałam 20mg/dobę, kolejne 2 40mg i kolejne 2 60mg. Z moich wyliczeń wynika ze przyjęłam 120mg/kg. Ważę 59 kg.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiec tak. 2 miesiące po 20 mg dziennie to jest 1200 mg. Do tego dodajemy 2 miesiące po 40 mg czyli 2400 mg oraz 2 miesiące po 60 mg czyli 3600 mg. Razem 7200 mg. Czyli wychodzi przy twojej wadze 122mg/kg wiec przyjęłaś juz swoją dawkę :)

   Usuń
 63. Hej! Mam pytanie. Czy ktokolwiek z zażywających izotretynoinę miał wahania nastrójów i ogólnie pogorszenie się humoru? Izo biorę od połowy listopada (najpierw 20 mg, a od miesiąca 30mg). Od niecałego miesiąca zauważyłam ogólną apatię, brak chęci, większą płaczliwość - tak jakby "ktoś" odłączył mi zasilanie. Wiem że efekt ten spotęgowany jest brakiem słońca, ogólnie pogodą i innymi rzeczami ale nigdy nie miałam takiego pogorszenia. Czy po zakończeniu kuracji wszystko powinno wrócić do normy? Co z badaniami na temat obniżenia aktywności kory przedczołowej- wiadomo coś o jej aktywności po zakończeniu leczenia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam ze moje wahania nastrojów wynikały tylko i wyłącznie ze stanu mojej twarzy i szybko wraz z kolejnymi miesiącami ulegały poprawie. Co do tych badań. To były badania na szczurach, w dodatku męskiej płci i sami badacze w omówieniu wyników tych badań stwierdzili ze to co im wyszło o niczym nie świadczy o nie można przenosić tych wyników na ludzi. Doniesienia o samobójstwach i depresjach niby jakieś tam były i jest to zapisane wykończę natomiast moj lekarz powiedział ze nigdy sie z tym nie spotkał zeby musiał z tego powodu przerwać leczenie. Ale oczywiscie w medycynie nigdy nie mow nigdy wiec możliwe ze u cienie występuje akurat taki skutek uboczny :)

   Usuń
 64. Hej!
  Drugi raz poddałam się kuracji Izotreynoiną. Za 1 razem efekty były super, cała kuracja obeszła się bez wysypu.
  Teraz jest inaczej mam straszny wysyp, dużo gorzej niż miałam przed wzięciem 1 tabletki. Nie żałuję ze podjęłam sie 2 raz tej kuracji bo wiem ze w koncu bd lepiej.
  Ale chwilowo wstydze się wyjść do ludzi, paskunie wyglądam. Macie jakieś sposoby żeby zaradzić jakoś temu wysypowi czy go zminimalizować?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety to faza która przechodzi większość osób. Jedyne co mozesz zrobic to zmniejszyć dawkę

   Usuń
 65. Witam
  Biorę izo od 2 m-cy. Dawka 60 mg/dobę (dlatego nie będę wspominał o wadze : ). Czy z wymienianych objawów u kogoś wystąpiły zawroty głowy? Zastanawiam się czy ma to związek z przyjmowaniem leku - trochę mnie to wystraszyło ponieważ dużo jeżdżę samochodem.
  Proszę też o poradę czym facet może nawilżać pękające usta i czego użyć do nawilżania skóry (zwłaszcza twarz, ramiona, dłonie). Dostałem receptę na Cetaphil ale opakowanie kosztuje ponad 100,-
  Ktoś doradzał mi również smarowanie, głównie na noc najzwyklejszym w świecie olejem lnianym?! Podobno dobrze i szybko się wchłania i nie powoduje świecenia skóry (plecy ramiona nogi).
  Ze swojej strony na suchość i pękanie skóry wewnątrz nosa mogę polecić najzwyklejszą maść majerankową (taką dla dzieci na katar) u mnie doskonale i długo nawilża śluzówką nosa - minus jak kogoś drażni ten zapach : )
  O reszcie skutków ubocznych nie wspominam żeby nie straszyć, na razie mam wysyp.
  Pozdrawiam z nadzieją normalnego wyjścia na basen czy plażę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy leczeniu miga występować zawroty głowy. Byc moze powinieneś zmniejszyć dawkę dobowa i wtedy wszystko wróci do normy. Ns twarz polecam krem mediderm (koszt około 8 zł w aptece) na usta (blistex) dokupienia w rossmannie

   Usuń
 66. Witam. Właśnie kończę pierwsze opakowanie tabletek. wspominałaś o całkowitym zaniku miesiączki..Właśnie mam z tym problem,robiłam test ciążowy i wyszedł negatywny. Nie wiem co powinnam robić, iść do ginekologa,czy może zrobić kolejny test??? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A nie bierzesz tabletek antykoncepcyjnych?!

   Usuń
 67. Witam.
  PYT.1 Ten sam problem od 2 tyg. zaczerwienienie w pracy prawie cały dzień, policzki a uszy bordowe, w domu się to normuje ale nie zawsze są jakieś tabletki, suplementy diety na to? Proszę o radę

  PYT 2. Izotek od 1.12.2015 r. od dawki 40mg na dzień co miesiąc zwiększając - wstęp. Po miesiącu marcu gdzie nie było niespodzianek na 99 % czysta buzia zapomniałem na chwile o problemie, tylko przebarwienia ewentualnie. Teraz po świętach w kwietniu wyskoczyły mi 3-5 małe pryszczy, po 1-2 dniach znikają zostawiające ślady czerwone. ALE dziś rano pojawiły się kolejne (nie są to ropne krosty).
  Jestem na początku 5 miesiąca za mną 60% kuracji przyjąłem do tej pory 6700mg ( zmniejszyłem dawkę dzienną z 70 mg na 60mg w kwietniu, waga 78kg było 82kg na starcie).
  Czy któraś osoba miała podobnie w tym czasie? W tym okresie leczenia? Czy to normalne czy mam się martwić, że bezskuteczna walka przed mną. Liczyłem, że jak już było na zero to już się tak utrzyma do końca terapii. załamka aktualnie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pryszcze jeszcze mogą wyskakiwać nawet pod koniec terapii u to nie świadczy o jej nieskuteczności :) co do zaczerwienienia skory to niestety podczas leczenie Izo skóra jest mega wrażliwa na rożne czynniki atmosferyczne wiec twoje objawy sa jak najbardziej nirmalne. Po skończeniu kuracji wszystko powinno wrócić do normy :)

   Usuń
 68. Moja historia z trądzikiem trwa już 10 lat. Obecnie mam 23 a tymi "witaminkami" truję się od 18 roku życia <3 Po wszystkich maściach, żelach, antybiotykach itd dermatolog przepisał mi Izotek. Miałam 18 lat i dostałam najmniejszą z możliwych dawek. Brałam chyba około roku. Po 9 miesiącach nastąpił nawrót. Dermatolog przepisał mi maści, bo nie było aż takiej tragedii, lecz niestety po miesiącu był dramat. Znowu cała klatka piersiowa, plecy w tym cholerstwie oraz pojawiające się pojedyńcze, ropne, zostawiające ślady cysty na policzkach i masa zaskórników na czole dały o sobie znać. Dostałam kolejny raz Izotek jednak takim trybem, że po 2 miesiącach brania 7dni biorę, 10 dni nie biorę... i tak ciągle. Po 4 miesiącach uznałam, że nie bede brac tego w ten sposób do konca zycia i olałam. Po jakimś czasie dostałam za swoje i problem znowu wrócił a ja wróciłam do swojego dermatologa. Ponownie dostałam identyczną kurację, lecz tym razem nie przyniosła efektu. Ponadto zaczęła mnie boleć głowa i dermatolog uznał, że odstawi Izotek i mam dać mu znać czy w przeciągu kilku dni po odstawieniu, w dalszym ciągu boli mnie głowa. Dostałam Aknenormin, który zawiera inne pochodne chemiczne w dawce 20 co drugi dzień. Wszystko ładnie zniknęło ALE zaczęły mi masowo wypadać włosy. Po tej informacji dermatolog przerwał kurację, która trwała ok 6 miesięcy (już nawet nie pamiętam przez jaki okres to brałam, bo idze się pogubić) I teraz najlepsze, bo jakoś od połowy listopada nie biorę Aknenorminu, obecnie jest połowa kwietnia a włosy nadal mi wypadają A TRĄDZIK POWRÓCIŁ. Kocham moje życie... Mam 23 lata i teraz będę pryszczata i łysa. Nie jest jeszcze aż tak źle ale wiem do czego to zmierza. Dodam, że dermatolog wcisnął mi dermaroller i sera (łączna kwota 500zł) na pozbycie się śladów a mnie wypryszcza wiec nie moge tego nawet użyc. Obawiam się że przegrałam walkę z tym g**nem :( Na pocieszenie powiem, że siostra brała Aknenormin prawie dwa lara i trądziku od 2 lat nie ma i włosy też na głowie. A co do mnie to nie wiem już co mam robić....chyba tylko się zabić

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest trudna sytuacja :/ nie jestem twoim dermatologiem i nie odważę sie radzić w tej sytuacji gdyż jest zbyt skomplikowana

   Usuń
 69. Witaj, 4 dni temu zaczelam kuracje Aknenormin. Nie mam jakiegos strasznego tradziku ale zawsze cos na tej twarzy jest....przed kuracja p.dermatolog zalecila mi kurdcje antybiotykowa na 10 dni, dzien odpoczynku ( w tym czasie test ciazowy) i zaczelam brac Aknenormin. Mam brac przez 7 dni 20mg na noc, po tym czasie 10mg na dzien i 20mg na noc. Kuracja ma trwac tylko 2,5 miesiaca (moja waga to 50kg). Po przeczytaniu twojego wpisu troszke zaczelam sie zastanawiamc czy przypadkiem nie za malo, nie za krotko....co o tym sadzisz ? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To faktycznie dziwne podejście do leczenia, bardzo nietypowe. Nie znam jednak osobiście twojego przypadku. Mozesz zawsze zasięgnąć opinii innego dermatologa lub wprost zapytać swojego lekarza dlaczego wybrał taka formę leczenia, powinien rozwiać wszystkie twoje watpliwosci

   Usuń
 70. Witam.
  Kończę drugi miesiąc przyjmowania izotretynoiny i od ok. 2 tygodni bolą mnie (szczególnie rano) mięśnie nóg i ścięgna nad kostkami. Zazwyczaj po krótkim czasie, ból ustępuje (w pierwszym miesiącu nie było takich dolegliwości). Napisz proszę, czy odczuwasz jeszcze bóle mięśni tzn. po zakończeniu leczenia? Trochę się obawiam, bo w ulotce jest informacja o możliwych zwapieniach ścięgien itp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie. Bóle mięśni zniknęły po zakończeniu leczenia (a nawet już w trakcie leczenia przy zmniejszeniu dawki do 20 mg na dzień).

   Usuń
 71. Hej. Okres spóźnia mi się trzeci tydzień. Czy to możliwe ze axotret by spowodowal jego zanik? Bo ciąża mało prawdopodna gdyz uzywalam zabezpieczen

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Axotret raczej sam w sobie nie ale koniecznie upewnij się, że nie jesteś w ciąży i do tego czasu przerwij leczenie.

   Usuń
 72. Witam kochani,
  Ja natomiast od stycznia jestem drugi raz na terapii izotetrynoina. Od pierwszej terapii minęły dwa lata. Mój stan cery był fatalny. Byłam załamana. Teraz mija 5 miesiąc brania tego ,,swinstwa,,. Mam dużo skutków ubocznych. Najbardziej jednak przerażają mnie zle wyniki krwi. Mam bardzo niskie białe krwinki - neutrocyty. Narma od 2,5 a ja mam 1,6. Czy ktoś miał podobnie? Co o tym sądzicie? Rozmawialam z moją lekarka prowadząca i ona nie widzi problemu. Na własną rękę również konsultowalam się z innym lekarzem, który jak zobaczył moje wyniki był w szoku. Aczkolwiek jak powiedziałam mu ze jestem na izo powiedział że mam nadal stosować kuracje. Boję się o swoje zdrowie.
  2. Mam pytanie odnośnie tego ile muszę wybrać tabletek. Najlepiej opakowań. Mam 60 kaps /20mg . Jestem w trakcie piątego opakowania. Zaczęłam brać 29.01.16r. Ważę 60kg. Biorę na przemian. Parzyste dzień dwie tabletki a nieparzyste jedna.

  Pozdrawiam serdecznie!
  Emiliana

  OdpowiedzUsuń
 73. Witam kochani,
  Ja natomiast od stycznia jestem drugi raz na terapii izotetrynoina. Od pierwszej terapii minęły dwa lata. Mój stan cery był fatalny. Byłam załamana. Teraz mija 5 miesiąc brania tego ,,swinstwa,,. Mam dużo skutków ubocznych. Najbardziej jednak przerażają mnie zle wyniki krwi. Mam bardzo niskie białe krwinki - neutrocyty. Narma od 2,5 a ja mam 1,6. Czy ktoś miał podobnie? Co o tym sądzicie? Rozmawialam z moją lekarka prowadząca i ona nie widzi problemu. Na własną rękę również konsultowalam się z innym lekarzem, który jak zobaczył moje wyniki był w szoku. Aczkolwiek jak powiedziałam mu ze jestem na izo powiedział że mam nadal stosować kuracje. Boję się o swoje zdrowie.
  2. Mam pytanie odnośnie tego ile muszę wybrać tabletek. Najlepiej opakowań. Mam 60 kaps /20mg . Jestem w trakcie piątego opakowania. Zaczęłam brać 29.01.16r. Ważę 60kg. Biorę na przemian. Parzyste dzień dwie tabletki a nieparzyste jedna.

  Pozdrawiam serdecznie!
  Emiliana

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko już zostało wyjaśnione przez facebook :) Wyniki okazały się nie takie złe :p

   Usuń
 74. Cześć. Sama jestem w trakcie leczenia i bardzo jestem ciekawa, jak u Ciebie wygląda stan twarzy (skóry) po ponad roku od zakończenia kuracji? Efekt alabastrowej cery, czy może jednak codziennie musisz "pracować" nad kondycją skóry? Czy stosujesz jakąś specjalną pielęgnację, czy zwykłe oczyszczanie daje teraz zadowalające efekty?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hm... nie mam pryszczy (tylko od czasu do czasu 1-2 się zdążą, szczególnie przed okresem) natomiast małe wgłębienia na policzkach mi pozostały (ale są prawie niewidoczne i w ogóle się tym nie przejmuję). Cera jest w na tyle dobrej kondycji, że nie pamiętam już kiedy używałam podkładu, jedynie BB krem i krycie jest wystarczające (właściwie tylko dla wyrównania kolorytu). Co do pielęgnacji to ja bardzo teraz dbam o to abym nie miała żadnych wągrów i chyba nawet napiszę post na temat pielęgnacji po leczeniu bo temat wydaje się interesujący. Codziennie wieczorem robię peeling, dokładnie usuwam makijaż, stosuje na strefę T krem przeciw wągrom i przetłuszczaniu się cery (Triacneal), a na noc peeling w formie żelu z Iwostinu, do tego co drugi dzień tonik z kwasami... no.... jest tego trochę jakby się zastanowić ale za to cera jest w idealnej kondycji, wygląda zdrowo, promiennie, wągrów nie ma i pryszczy też nie. Jak tylko pojawi mi się jakikolwiek pryszcz to od razu stosuję na niego Bedicort G (miejscowo) i znika :)

   Usuń
 75. witam, mam 14 lat dzis skonczyły mi sie tabletki a jestem w 3 miesiacu kuracji lekiem "axotret". W aptece nie maja narazie tych tabletek i musza je zamowic, niestety to potrwa ok 2 dni. Co moze sie stac jesli nie bede ich brac przez ten czas? pomocy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic.Następnym razem po prostu ogarniaj takie sprawy zawczasu :)

   Usuń
 76. Ja uzywam acnotrenu od tygodnia i juz buzia i dekold jest ok tylko suche. Skora jest troche zaczerwieniona ale da sie wytrzymac. Wieczorem biore tabletke na watrobe zeby jej troszke pomoc a do oczu krople czerwony starazolin.

  OdpowiedzUsuń
 77. a czy przy izoteku mogę brać tabletki biotebal ? Orientujesz sie może ? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak możesz :) nawet lepiej dla twoich wlosow :)

   Usuń
 78. Czy przy stosowaniu tego leku mogą się pojawić wzdęcia? Biorę 5 miesiąc a do tego się odchudzam z wagi lecą kilogramy ale brzuch jaki był taki nadal jest. Może to być przyczyną tych tabletek? pozdraiwam

  OdpowiedzUsuń
 79. Ciężko powiedziec, skoro wpływa na wątrobę, to zapewne może, warto zrobic badania krwi. Ja mam nietypową reakcję na izotek. Ciekawa jestem czy ktoś z Was tak miał - nie miałam ŻADNYCH skutków ubocznych..badania idealne, organizm jakby nie zareagował na lek. Z jednej strony dobrze, ale z drugiej.. Terapię już zakończyłam i zmiany zniknęły, ale sama skóra jakoś się nie zmieniła. Myślałam, że efekt będzie inny. Miałam piękną cerę i nagle popsuła się - w ciągu pół roku trądzik typu hormonalnego (ale hormony ok), a że jakieś blizny zaczęły się tworzyc, to po to sięgnęłam. I owszem zniknęły, ale nadal robią się takie małe jak przed totalnym wysypem, boje się, że na mnie ten lek nie działa ;(

  OdpowiedzUsuń
 80. Mnie dermatolog poinformował jedynie, że zatrzyma mi się wzrost i nie mogę zajść w ciążę. Tyle. Zaufałam mu i brałam izotek. Kuracji nie skończyłam, brałam go nawet w dużo za małych dawkach. Dlaczego?
  Stawy bolały mnie tak, że bardzo często nie mogłam wstać z łóżka, bo kolana mi się uginały, utykałam prawie cały czas. A sporty to nawet nie ma o czym mówić!
  Oprócz okropnych bóli stawów i kręgosłupa lek wysuszył mi bardzo skórę. Miałam cały czas popękane usta (codziennie na noc około 5cm kremu nawilżającego i żadnej poprawy + w dzień wazelina cały czas), ogólne wysuszenie skóry.
  Dodatkowo występowały u mnie objawy głębokiej depresji, bardzo dużo myśli samobójczych i nawet już miałam ustaloną datę i miejsce. Dobrze, że dwa miesiące przed wyznaczoną datą odłożyłam lek.
  Objawy depresji i myśli samobójczych zniknęły w mgnieniu oka (ok 2 tyg). Z ponurej, cierpiącej osoby planującej samobójstwo zamieniłam się w wesołego człowieka cieszącego się życiem. Sama wtedy nie wiedziałam co się stało, ponieważ nie wiedziałam że depresja może być skutkiem brania izoteku. Zastawiałam się miesiącami co się ze mną stało aż przez przypadek trafiłam na film chłopaka na youtubie mówiącego właśnie o izoteku - jak też miał depresję i myśli samobójcze.
  Suchość skóry została, nie aż tak mocna, ale została. Popękanych ust już nie ma. Nawet nie smaruję ich wazeliną.
  Za to stawy pomimo już roku od odstawienia leku nadal bardzo bolą. Ogranicza mnie to strasznie, ponieważ mam wiele marzeń a w nich jest sport. Nie mogę biegać, robić przysiadów, jeździć konno, tańczyć(...). Nie mogę robić bardzo wielu rzeczy.
  Co do wzrostu - po pół roku od odstawienia izoteku zaczęłam dalej rosnąć.
  Izotek brałam około roku (może lekko ponad), nie stosowałam się do zaleceń lekarza co do dawki (mimo wielkiego bólu stawów kazał brać mi dwie tabletki. w takiej dawce pewnie juz dawno lezalabym 2 metry pod ziemia).
  Stanowczo nie polecam. Nikomu. Posiadanie trądziku jest o niebo lepsze niż te efekty uboczne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście masz prawo do swojej opinii i jeśli skutki uboczne były u ciebie tak dokuczliwe to dobrze ze zrezygnowałaś z kuracji. Należy jednak pamiętać o tym że nie u wszystkich osób skutki uboczne tak bardzo dokuczają :) Wręcz powiedziałabym że u mniejszości. BTW nie słyszałam nic o zatrzymaniu się wzrostu w trakcie kuracji. Ile masz lat w takim razie? (bo wynika z tego, że jesteś bardzo młodą nastolatką)

   Usuń
 81. to jakiś cytat? nie wiem ciężko powiedziec, ja w to jakoś nie wierzyłam może jedna osoba na milion, w dodatku taka, która się nie przebadała wcześniej i była jakaś chora - tak jak znam osobę, która nie może zażyc nawet apap'u, bo jest uczulona na wszelkie środki przeciwbólowe. Ja czytalam te różne opinie, które straszą, ale tak jak mówię, ja nie miałam żadnych skutków, bardzo dobrze się czułam, nic mnie nie bolało, badania dobre, skóra sucha, ale nie bardziej niż wcześniej, gdyż od zawsze mam suchą, wręcz atopową. Martwię się jednak tym, że znowu pojawiają mi się grudki podskórne, małe, bo małe, ale jednak :( wprawdzie producent zaznaczył, że efekty mogą byc nawet dopiero 8 tygodni PO zakończeniu terapii, dlatego wstrzymam się jeszcze z wizytą u lekarza. Ale nie straszcie nikogo takimi bzdurami. " JUŻ umówiony termin na samobójstwo " ?! a co to wizyta u lekarza.. co do efektów leków - witaminę A organizm wydala, niemożliwe jest, żeby nadal coś bolało.. Koncerny zabezpieczają się przed pozwami (głównie w USA, bo u nas to wiadomo jak jest z dochodzeniem roszczeń z tyt. odpowiedzialności tak szeroko pojętej), potem ludzie czytają te ulotki i od razu widzą u siebie objawy. Sama tak mam dlatego już nie czytam skutków ubocznych, bo reszte recepty ofc tak :)

  OdpowiedzUsuń
 82. Hej dziewczyny! ;)
  Ja skończyłam branie Axotretu równo tydzień temu. I o ile podczas kuracji dokuczała mi najbardziej suchość wszystkiego i pod koniec też bóle pleców to od skończenia mam dość częste bóle głowy. Ktoś też tak miał? Może to jakaś reakcja organizmu na nagłe odcięcie dostaw leku? :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może tak być. Lek jest wydalany z organizmu po upływie 2 tyg. jeśli po tym czasie głowa dalej będzie Cię bolała zasięgnij porady specjalisty.

   Usuń
 83. Witam ,chciałabym zapytać czy ,jeżeli chorowałabym (jest takie podejrzenie) na dystymię a mam problem z trądzikiem to czy powinnam poddać się leczeniu izotretynoiną ? Czytałam o skutkach ubocznych,o zmęczeniu ,osłabieniu ,a ja już to mam i jest mi ciężko sobie z tym radzić... Proszę o odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Istnieje taka możliwość, że będziesz czuła się słabsza, bardziej zmęczona i mogą występować skutki uboczne które pogorszą Twój komfort życia. Z drugiej jednak strony Twoja samoocena powinna się poprawić gdy zauważysz efekty i to że trądzik znika co może być dobrym początkiem w drodze "ku lepszemu" i ułatwi Ci osiągnięcie dobrostanu psychicznego. Jeśli jesteś w kontakcie z psychoterapeutom lub psychiatrą najlepiej będzie jeśli porozmawiasz z nim o tym leczeniu. Izotretynoina może też wchodzić w interakcje z niektórymi lekami przeciwdepresyjnymi w związku z tym poinformuj lekarza o przyjmowanych przez Ciebie lekach :)

   Usuń
  2. Witam.Radze wszystkim chcącym leczyć się preparatami opartymi na tym zwiazku żeby sprawę przemyśleć.Ja po Roaccutanie którym leczylem sie przeszło 20 lat temu mam trwałe uszkodzone nerki.Tradzik przeszedł ale boję się że trafię na dializy.

   Usuń
 84. Hej,

  od półtora miesiąca biorę Izotek w związku z trądzikiem na plecach, którego nie dało się wyplewić niczym innym. Wszystko spoko, nawet już przyzwyczaiłem się do braku alkoholu itd. Mam natomiast jedną wątpliwość, jak to jest ze sportem. Na ulotce napisane jest, że nie można go uprawiać. Co natomiast z symbolicznym chodzeniem na basen, czy przejechaniem się rowerem? Nic ponadto nie robię, a coś w ostatnich dniach zaczęły mnie boleć stawy w kolanach. Czy jest to związane z minimalnym ruchem jaki wykonuje? Czy powinienem całkowicie odpuścić sobie jakąkolwiek aktywność fizyczną na czas leczenia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lepiej odpuścić sobie aktywność fizyczną jeśli masz takie objawy aż do zakończenia kuracji :) Potem wszystko wróci do normy.

   Usuń
 85. Witaj czy izotretynoina pomaga na rozszerzanie sie porow? Ponieważ dostalam axotret 10 mg Pani mowila ze na kilka miesiecy po pierwszym mam zrobic badania, zeby zobaczyc jak organizm reaguje. Nie mam zadnych krost ani nigdy nie mialam, myslalam, ze da się zatrzymac pojawianie tych porow moze jakimiś lzejszymi metodami ale kazdy dermatolog mowi co innego jeden kazal rok czasu smarować sie tretoina plus peelingi retinowe a drugi absolutnie zakazal przy mojej cerze tretoiny i powiedzial ze żadnych peelingow nie moze wykonac bo sa zbyt inwazyjne dla cery bardzo wrazliwej, z rumieniem. Okolo dwa lata temu zostal zdiagnozowny tradzik rozowaty, poczatki i zaleczony.

  Cera od tych dwoch lat jest mega wrazliwa, zaczerwieniona i tu sie pojawia problem czy ten axotret nie pogorszy jej stanu??

  Czy naprawde nie ma innych metod walki z tymi porami przy takiej cerze jak moja?

  Jakies lekkie pilingi, moze kwasy? Bo uzywam teraz caly czas skinorenu ale dziurki caly czas sie robia...
  Do tej pory nie uzywalam nic zluszczajacego, peeling enzymaatyczny czasem i bylo ok, zadnych dziurek.

  Wczoraj wzięłam pierwsza tabletke, ale po tych wszystkich komentarzach nie wiem co robic boje sie ze bedzie gorzej nie daje sobie psychicznie rady z porami i burakiem ktory sie pojawia, a co dopiero z pogorszeniem i krostami.
  Mam nadzieje, ze cos doradzisz i tu zajrzysz:), prosze o pomoc.

  Jeszcze jedno bo Pani nadal na dzien kazala uzywac skinoren a na wieczor jakis lek solantra na rozowaty. Czy to nie za duzo? Czy przy takiej dawce jak dostałam mozna dodac skinoren?
  Nie wiem w ogole czy jest sens brac taka mala dawke, czy szukac kolejnego dermatolga, chyba zbankrutuje.
  Doradz prosze, pieknie tu wszystko opisujesz wiec moze i mi pomozesz:).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jesli masz trądzik różowaty to nie powinnaś stosować peelingów mechanicznych. Na kwasy też trzeba uważać. Generalnie nie wiem czy rozszerzone pory to dla Ciebie aż taki problem żeby przechodzić taką ciężką kurację? Bo moim zdaniem nie ma sensu. O rozszerzone pory można dbać przede wszystkim stosując odpowiednią pielęgnację, tonik, peelingi enzymatyczne, dobry krem ściągający pory na noc i na dzień oraz maski.
   Ja z rozszerzonymi porami walczę tak: co drugi dzień maska na twarz - na zmianę błotna z Sephory (świetna!!!) i black mask chińska/peeling enzymatyczny z Sephory (ale nie jest aż taki super i w sumie możesz każdy inny spróbować). Dodatkowo na dzień, tam gdzie mam rozszerzone pory stosuję Avene Triacneal, na noc natomiast, po masce, używam toniku z biochemii urody a na to daję krem nawilżający na zmianę z peelingiem z Iwostinu z ich niedawno wydanej serii, który można stosować jako serum na noc (zamiast niego, bo jest dość drogi, możesz spróbować serum z bielendy które stosuje się dokładnie tak samo i podobno daje podobne efekty a jest 2 razy tańsze, ja niestety mam na niego uczulenie).

   A jeśli jesteś bardzo zdeterminowana to wybierz się do dermatologa który jest też specjalistą medycyny estetycznej i być może on odpowiednio Ci doradzi :)

   Usuń
 86. Hej, chciałabym się Ciebie poradzić.Mam (obecnie) średnio nasilony trądzik i przebarwienia.Stosowałam już wiele maści (przykładowo epiduo, locacid duac, benzacne), visaxinum itp też były.Teraz mam ponownie zineryt.Niestety wszystko działa tymczasowo, a od jakiegoś czasu poprawa jest bardzo malutka, w ogóle antybiotyki pomagają mi tylko jak je stosuję.Leczę się już u dermatologa bez przerwy długo bo ponad 2 lata, plus wcześniejsze leczenie i u derma i na własną rękę.Jak uważasz czy mój trądzik Twoim zdaniem kwalifikuje się do leczenia izo?Mam sporo przebarwień i właśnie średnią ilość krost.

  OdpowiedzUsuń
 87. hej, mam pytanie odnośnie skutków ubocznych, czy możliwy jest nagły, dość widoczny skok wagi w górę? odkąd zaczęłam brać srodki anty i Axotret, waga podskoczyła ponad 8kg, mimo, że nie zmieniłam diety ani stylu życia.. tabletki biorę 6 miesiąc i mimo wizyt na silowni kilogramy nie lecą :(

  OdpowiedzUsuń
 88. Ja mam wrażenie że po rocznej kuracji trądzik mi powraca, boję się że znowu będę musiała brać.. skutki uboczne to nie problem.. ale lato jest najgorsze i ochrona przed słońcem :(

  OdpowiedzUsuń
 89. Czy jakaś dietę trzeba stosować podczas leczenia ?

  OdpowiedzUsuń
 90. Hej,
  Dermatolog stwierdził u mnie umiarkowane zmiany trądzikowe, tj. trądzik jest, paskudny ale nie ma wielkiej tragedii, "kwalifikuję" się do leczenia retinoidami doustnie.
  Wcześniej stosowałam maści, locacid, rulid i acnatac a także rozex z innym antybiotykiem(inny dermatolog).
  Obecny zapisał mi dawkę 20 mg x 1 dziennie. Czyli tę drugą najmniejszą. Powiedział, że powinna wystarczyć i dodatkowo nie będę tak drastycznie przechodzić leczenia.
  Efekty pojawiły się bardzo szybko. Po miesiącu miałam tylko blizny i ewentualnie jedną krostkę i na dekoldzie coś. Niestety nie mogłam skontaktować się z dermatologiem po skończeniu pierwszych 30 tabletek. Miałam miesiąc przerwy zanim dostałam kolejne. Podczas tej przerwy powoli powracały wągry i malutkie krosteczki tu i tam. Obecnie skończyłam to drugie opakowanie, przy drugim efekty były odwrotne, tj przy wysypie miałam mniej podskórnych krost ale parę tych ropnych(przy pierwszym opakowaniu na odwrót).
  Kurację miałam zakończyć po dwóch opakowaniach i kontynuować maścią, jednak nadal nie mogę skontaktować się z moim dermatologiem, nie mam takiej możliwości.

  Jak myślisz czy powinnam obawiać się nawrotu? I czy powinnam kontynuować kurację. Ceną leku się nie przejmuję bo na imporcie równoległym 30 tabl 20 mg kosztuje niecałe 50 zł. Gorzej z dermatologiem, który może wziąć za wizytę ponad 100 zł.

  OdpowiedzUsuń
 91. Hej
  Obecnie jestem na tej właśnie kuracji.
  Nie jest łatwo:ból mięśni, głowy,suchość ust, wrażliwy naskórek Ale w ostatnim czasie najbardziej dokucza mi ból oczu taki głęboki jak również pieczenie od wewnętrznej części dolnej powieki.
  Proszę o informację czy ktoś miał takie smutki uboczne i jak sobie z nimi radził
  Pozdrawiam Agnieszka

  OdpowiedzUsuń
 92. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 93. Witam
  Dziś jest 4 dzień kuracji Izotekiem. Dziś w pracy usłyszałam od co najmniej 5 osób: Ania co ty tak źle wyglądasz? Tak wiec Izotek daje o sobie znać. W drugim dniu dostałam już zapalenie powiek i spojówek. Dziś zaczęłam odczuwać bóle wątroby i bóle Achillesów. Nie spodziewałam się, że skutki uboczne tak szybko mnie dopadną. Ponadto duża suchość ust i powoli skóra mi zaczyna łuszczyć się na twarzy. Przez zapalenie powiek zrezygnowałam z jazdy samochodem bo automatycznie wzrok mi się pogorszył. No, ale na razie nie mam zamiaru zaprzestać terapii :)

  OdpowiedzUsuń
 94. Czy na kuracji izotekim można brać sterydy?

  OdpowiedzUsuń
 95. Witam czy podasz kuracji izotekiem można uprawiacz aktywny tryb życia ?
  Na codzień chodzę na siłownie 2-3 razy w tygodniu i gram w koszykówkę 2-3 razy w tygodniu.
  Czy jak zacznę kuracje może się okazać ze będę zmuszony się do zakończenia kuracji pożegnać ze sportem ?

  OdpowiedzUsuń
 96. Witam,
  Ja jestem już drugi miesiąc po odstawieniu leczenia. Brałam dawkę 40 mg dziennie przez 7 mc. Największy skutek uboczny to wypadanie włosów. Straciłam już praktycznie wszystkie włosy i nadal wypadają. Z długich, zdrowych włosów mam pourywane siano. Włosy wypadają na potęgę. Dermatolog mówi, że skutki uboczne znikną...chyba jak będę całkowicie łysa. Od dwóch miesięcy stosuje Aplicort, szampon Dermena, Loxon 5% oraz Biotebal i nic. Szukam pomocy.

  OdpowiedzUsuń
 97. Witam a mi dziś internista powiedziała że powinnam dodatkowo zewnętrznie złuszczać skórę płynem Atredern, z tego co się orientuję to przy tych tabletkach nie powinno się dodatkowo złuszczać? Chyba że się mylę, będę wdzięczna za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 98. A ja z trądzikiem borykam się od liceum (a jestem na V roku studiów). Izotretynoinę brałam 2 do tej pory 2 razy, teraz problemy z cerą znów powróciły, po nieskutecznym leczeniu Tetralysalem i środkami zewnętrznymi dermatolog chce mi zapisać 3 kurację... Waham się, skoro 2 razy wróciło, to jaką mam gwarancję, że nie wróci 3 raz? Siostra też brała już 3 razy, i problem i tak powrócił, nie mam pojęcia, co z nami nie tak :(

  OdpowiedzUsuń
 99. Biore izotek od tygodnia i zastanawiam sie czy brac dalej czy to wszystko jest tego warte. Boli mnie brzuch pod żebrami, głowa pewnie od wysokiego csnienia ktore sie pojawiło, czuje sie jak bym sie czyms zatrula jest mi niedobrze. To jestem w stanie wytrzymac. Ale wczoraj i dzis prawie zemdlalam w pracy okropne zawroty glowy ktorych niestety wytrzymac juz nie potrafie, jak mam pracować, ogarniac dziecko i dom skoro mną trzeba sie zajmowac bo ciagle mi słabo kreci mi sie w głowie. Co radzicie????

  OdpowiedzUsuń
 100. Opiszę swoją kurację tak w skrócie, ja miałem trądzik cystowy i jedyne axotret wchodził w grę. 6 miesięcy dawka 2x20mg dziennie, teraz jestem na dawce 3x20mg. Zostało mi półtorej pudełka. Czy pomaga? Tak, blizny może delikatnie się spłyciły ale są, przebarwienia zależy jak które, ale niektóre nawet nietknięte. Początkowo miałem wysyp, ciężko się goiło, ale półtorej miesiąca i wszystko zniknęło. Do dzisiaj nie ma nic. Ale jestem jeszcze w trakcie brania tabletek, zostało 29 dni. Z ubocznych to tak, usta, ale to wiadomo, suchość w nosie, utrata wagi, 13kg w dół, był krótki okres gdy wypadały włosy, ból pleców i ogólny brak energii, wysypka na dłoniach i przedramionach, skoki nastrojów także były i są. Myślę że jeśli ta kuracja mi nie pomoże to nie odważę się na kolejną. Może i pomaga na chwilę obecną, ale kto nie brał ten nie wie. Jest to ogromna męczarnia. Ale coś kosztem czegoś ;)

  OdpowiedzUsuń