makijaż

Wybierz idealny podkład

23:32 Aleksandra Konieczny 0 Comments

Wybierz swój idealny podkład...

Przede wszystkim przed wyborem podkładu, szczególnie górnopółkowego, należy sprawdzić najpierw na swojej skórze czy będzie nam odpowiadał. W większości perfumerii (Sephora, Douglas) można bez problemu dostać próbki interesujących nas produktów :) Na co zwracamy uwagę?

  1. Czy kolor jest odpowiedni do naszego naturalnego koloru skóry - sprawdzanie tego w perfumerii, w której światło jest nienaturalne, nie ma najmniejszego sensu bo gdy z niej wyjdziemy może się okazać, że wyglądamy jak wymalowane lalki barbie lub co gorsza jakbyśmy spędzały dzień w solarium. Dodatkowo dobrze jest "potrzymać" podkład na skórze cały dzień i zobaczyć czy aby na pewno nie zmienia koloru w ciągu dnia i czy ładnie wtapia się w skórę. Nie dobieramy też podkładu do koloru naszych dłoni, są to miejsca w których skóra opala się łatwiej niż na buzi i ten kolor nie ma zbyt wiele wspólnego z kolorem naszej twarzy. Kolor podkładu ma być dobrany tak, aby nie odznaczał się od szyi. Dobrze wypróbować go na żuchwie, a najlepiej - zabrać do domu, pomalować całą buzię i pochodzić w nim cały dzień (przeglądając się we wszystkich możliwych lusterkach - w domu, w pracy, u koleżanki, w knajpie, w łazience). Dobrze też zapytać koleżanek czy ich zdaniem podkład dobrze wygląda na Waszej buzi :) One widzą Was na co dzień, w naturalnym świetle - uwierzcie, że wiedzą najlepiej.
  2. Czy nasza skóra dobrze na niego reaguje - pamiętajmy że podkład to coś co nosimy na buzi cały dzień! CODZIENNIE! Skoro płacimy już za to 150-200zł to ma współgrać z nią idealnie. Co to znaczy? Sprawdzamy czy nie pojawiają nam się po nim pryszcze, czy nie waży się na naszym codziennym kremie, czy nie uczula, czy skóra po zmyciu makijażu wieczorem nie jest zaczerwieniona! To bardzo ważne, ponieważ podkłady, nawet te pochodzące z jednej firmy mają różne składy, niektóre zawarte w nich substancje mogą uczulać, powodować podrażnienie lub nie współgrać z naszą codzienną pielęgnacją. Nie ma sensu wydawać tylu pieniędzy na coś co po tygodniu rzucimy w kąt. Dlatego znów powtarzam - warto wziąć próbki. Zwykle taki słoiczek starczy nam na kilka dni dzięki czemu mamy czas na jego dokładne przetestowanie.
  3. Do jakiego typu skóry jest przeznaczony - jeśli podkład jest nawilżająco - rozświetlający a my mamy cerę tłustą/mieszaną to go nie kupujemy, choćby nie wiem jak pięknie wyglądał na Waszej skórze po nałożeniu. Prawda jest taka, że za 2h będziecie się świecić jak choinka, podkład może spływać i nieestetycznie wchodzić we wszelkie zagłębienia w naszej skórze oraz ważyć się w przetłuszczających się częściach twarzy. To samo dotyczy cery suchej - nie kupujemy podkładów matujących, gdyż podkreślą one wszystkie Nasze suche skórki, przesuszą cerę, mogą tworzyć nieestetyczne wysuszone "placki" oraz w widoczny sposób osadzać się na buzi.
  4. Czy jest trwały - przeważnie wychodzimy do pracy/na uczelnie rano i wracamy popołudniu/ wieczorem. Chcemy, żeby nasza buzia wyglądała pięknie i świeżo nie tylko zaraz po nałożeniu podkładu, ale również po kilku godzinach (nie chcemy straszyć ludzi na ulicy :p). W związku z tym musimy dobrać podkład odpowiedni do naszej skóry. Gdy pracujemy na zewnątrz - matujący (upał powoduje, że nasza skóra naturalnie wydziela więcej sebum), gdy w klimatyzowanym pomieszczeniu - nawilżający (klimatyzacja wysusza skórę). Dodatkowo nasz czas pracy jest różny - 6-8h nie powinno być jakimś szczególnym wyzwaniem dla żadnego podkładu ale 12h? Hm... to już może być wyzwaniem któremu sprostają nieliczne,
  5. Czy jest wystarczająco kryjący - nieustannie przeraża mnie widok pięknych, zdrowych, prawie idealnych cer kobiet, które wymalowane są do granic możliwości. Nie rozumiem... skoro masz idealną cerę, po Ci super kryjący podkład? To nie ma przecież najmniejszego sensu, taka kobieta wygląda nienaturalnie i staro, a jej skóra dusi się pod nadmiarem kosmetyków. Inaczej sprawa wygląda przy cerach problematycznych, trądzikowych, z przebarwieniami lub bliznami. Tutaj powinnyśmy poszukać bardziej kryjącego podkładu (przy czym mój sposób skupia się na nakładaniu większej ilości podkładu na miejsca problematyczne, a na pozostałą część twarzy jak najcieńszą warstwę).
  6. Czy jest przeznaczony dla naszego wieku - niektóre podkłady mają właściwości liftingujące, inne przeciwtrądzikowe. Jedne przeznaczone są dla skóry po 40 roku życia, inne po 30. Zwróćmy na to uwagę dobierając podkład, gdyż kosmetyk w tej cenie powinien nie tylko wyglądać ale też pielęgnować :)
Moja ostatnia rada - przede wszystkim przy wyborze podkładu nie kierujmy się tym, że "koleżance spasował" (bo może mieć inną cerę), że lubimy tusz do rzęs z tej firmy (bo to zupełnie co innego), że spodobała nam się reklama (bez komentarza), a już na pewno nie tym, że Pani w Sephorze/ Douglasie nam poleciła.... te Panie często w ogóle nie wiedzą o czym mówią, polecają rzeczy, które "mają sprzedać" a nie takie które są odpowiednie dla Waszej skóry, mówią Wam wykute na pamięć formułki jakie narzuca im producent, a ich wiedza na ten temat jest totalnie żadna, czasem jak tego słucham to ręce mi opadają (taki przykład... Pani w perfumerii mówi mi, że kosmetyk X zawiera macierzyste komórki roślin, które zastąpią MOJE MACIERZYSTE KOMÓRKI skóry co spowoduje jej odnowę... no chyba nie... komórki roślinne są roślin, a zwierzęce zwierząt; pracuje w branży medycznej - uwierzcie, gdyby to tak działało bylibyśmy w komórkowym niebie młodości; nie wspominając o tym, że większość kosmetyków które zawierają wymienione na opakowaniach składniki co prawda faktycznie je zawierają jednak producent nie wspomina już o fakcie, że np kolagen nie przenika magicznie przez komórki naszej skóry, gdyż jest zbyt dużą cząsteczką więc jedyne co robi to jest w spisie na pudełku i ewentualnie poprawia nam humor :D - ale to temat na inny post).

Piszcie o swoich doświadczeniach z podkładami, może macie jakieś swoje ulubione? Macie jeszcze inne rady? Koniecznie dajcie mi znać!!!

You Might Also Like

0 komentarze: